Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Aydın Doğan

1936 doğumlu olan Aydın Doğan, günümüzde medya sektörünün patronu olarak tanınmaktadır. Aydın Doğan’ın son yatırımı ise Trump Towers oldu.
Aydın DoğanAydın Doğan kimdir?


Aydın Doğan; 1936 yılında Kelkit’te doğdu. İlk ve orta öğretimini Kelkit’te tamamlayan Doğan, lise eğitimini Erzurum’da yaptı. 1956 ve 1960 yılında İstanbul Yüksek İktisat ve Ticaret Mektebi'nde okudu. Eğitimine devam ederken, 1958'de babasından ayrı olarak bir firma kurdu. Nakliyecilik, müteahhitlik, otomobil, ticari araç, iş ve inşaat makinaları ile ilgili işler yapmaya başladı.


1970 yılına kadar zahirecilik ve ecza depoculuğu gibi işlerle de uğraştı.1974'de ilk sanayi şirketini kurdu. Bu yıldan sonra İstanbul Ticaret Odası Meclis ve Yönetim Kurulu Üyeliği, onu takip eden yıllarda da Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı.


1979 yılında Milliyet Gazetesi'ni devir alarak yayıncılığa girdi. 986 - 1996 yılları arasında Türkiye Gazete Sahipleri Sendikası Başkanlığı'nı da üstlendi. 999 yılında T.C. Devlet Üstün Hizmet madalyası ile ödüllendirildi.1999 yılında Girne Amerikan Üniversitesi'nden ve 2000 yılında da Ege Üniversitesi'nden fahri doktora ünvanı aldı.


Aydın Doğan,  1996 yılında Aydın Doğan Vakfını kurarak eğitim ve kültüre hizmete başladı. Doğan, evli ve 4 çocuk babasıdır.


Doğan Holding yönetim kurulunda kimler yer almaktadır?


Y. Begümhan DOĞAN FARALYALI - Yönetim Kurulu Başkanı, Hanzade V. DOĞAN BOYNER - Yönetim Kurulu Başkan Vekili, Arzuhan DOĞAN YALÇINDAĞ - Yönetim Kurulu Üyesi, Vuslat DOĞAN SABANCI - Yönetim Kurulu Üyesi, Yahya ÜZDİYEN - Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi, İmre BARMANBEK - Yönetim Kurulu Üyesi, Ertuğrul Feyzi TUNCER - Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi, Ali PANDIR - Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi, Tayfun BAYAZIT - Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi.


Doğan Holding hangi sektörlerde hizmet etmektedir?


1.Medya: Hürriyet, Posta, Radikal, Hürriyet Daily News, Fanatik, Iz Ruk v Ruki, Aviso, Expressz, Oglasnik, Doğan Burda Dergi, Doğan Egmont, Doğan Kitap, Kanal D, CNN Türk, Radyo D, Slow Türk, CNN Türk Radyo, D Productions, Kanal D Home Video, DMC, D Smart, Doğan Teleshopping, DHA, DPC, Doğan Ofset, Doğan Dağıtım, DPP, Doğan Medya International, Time, Kanal D Romanya, Euro D, 

2.Enerji: Doğan Enerji

3.Perakende: D&R

4.Sanayi: Çelik Halat, Ditaş, Doğan Organik Ürünler.

5.Ticaret: Milpa

6.Finansal Hizmetler: DD Konut Finansmanı

7.Turizm: Milta


Aydın Doğan hangi inşaat şirketini kurdu?


Öz Oylum Grup İnşaat, Aydın Doğan, Nurettin Yılmaz, İbrahim Bıyık, Abdulaziz Kanal, Ali şžemşek, Ayhan Hafızoğlu, Kenan Karataş, Orhan çağlayan, Muzaffer Doğan, Murat Akyasan, Tanju Karadağ, İsmail Hakkı Doğan, Osman Akyasan, Yusuf Karadeniz, Yakup Karadağ, Mehmet Kamiloğlu ve Muzaffer çakır tarafından 2011 yılında kuruldu.


Sultangazi 'de yer alan ve 170 bin TL sermaye değerine sahip olan şirketin ortakları arasındaki sermaye dağılımı kişi başı 10 bin TL oldu.


Öz Oylum Grup İnşaat’ta Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan olurken, Başkan Yardımcısı olarak Nurettin Yılmaz, Yönetim Kurulu Üyeleri olarak ise İbrahim Bıyık, Abdulaziz Kanal, Ali Şemşek, Ayhan Hafızoğlu, Kenan Karataş, Mehmet Kamiloğlu ve Muzaffer çakır görev yaptı.Aydın Doğan


Aydın Doğan Trump Tower’ı nasıl yaptı?


Trump Tower hakkında detaylı bilgi için tıklayınız


D Yapı nasıl bir firmadır?


D Yapı, Doğan Holding bünyesinde 1998 yılında kuruldu. Medya, enerji, finans, sanayi, ticaret, turizm ve telekomünikasyon alanlarında faaliyet gösteren Doğan Grubu’nun inşaat çalışmalarını yürütmek için kuruldu. 2003 yılında inşaat sektöründe Rus pazarına girdi. 


D Yapı'nın sahibi işadamı Aydın Doğan olup,  Genel Müdürü ise İlder Tokcan’dır.


Trump Towers Mall’da D Yapı’ya ait arsa üzerine inşa edilmiştir. D Yapı Genel Müdürü İlder Tokcan, Trump


Trump Towers hakkında şu açıklamalarda bulundu:

Biz Çağlayan Adliye Sarayı'na komşu olduğumuz için daha çok avukatlık ofislerinden 250 metrekarelik kiralama talebi geliyor. 15 bin metrekare alan kiralamak isteyen bir talipli var. Eğer bu şirketle anlaşırsak küçük metrekare kiralama yapanları nasıl boşaltacağımızı düşünüyoruz. Anlaşamazsak avukatlara kiralayacağız.


Aydın Doğan’ın iletişim bilgileri nedir?


Adres: Burhaniye Mahallesi Kısıklı Caddesi No:65 34676 Üsküdar/İstanbul

Tel: 0216 556 90 00 Fax: 0216 556 92 84