Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Azapkapı Semti – Beyoğlu – İstanbul

Beyoğlu’nun Haliç’e bakan bölümündeki bir semtidir. Azapkapı, Arap Camii ile Emekyemez mahalleleri sınırları içindedir.Azapkapı Semti – Beyoğlu – İstanbulAzapkapı adını nereden alır?


Semte Azapkapı adının verilmesinin nedeni, İstanbul'un fethinden sonra kurulan, o zamanlar İstanbul Tersanesi olarak bilinen, bugünkü Haliç Tersanesinin yanındaki Azebler Kışlası ve surların bu bölgesindeki kapının adı olan Azeb Kapısı'dır. Azebler, 15. yy'ın ilk yarısından itibaren, gemi hizmetlerinde, tersane ve donanmada görevli deniz erleriydi. Kışlaları tersane yakınındaydı.


Beyoğlu'nun  Haliç kıyılarında ise Azapkapı Sokollu Camii çevresi ve onun biraz daha ilerisindeki Kasımpaşa Türk evleriyle doluydu.Azapkapı nerededir?


Azapkapı, Şişhane'den Atatürk Köprüsü'ne inerken bugünkü Yolcuzade İskender Caddesi'nin güneyinde kalan, güneybatıda Tersane Caddesi ve köprünün ayaklarından denize kadar uzanan semt. Atatürk ve Galata köprüleri ile Haliç'in güney kıyısına, dolayısıyla Eminönü ve Aksaray bölgelerine bağlantısı bulunmaktadır. Batısındaki Yolcuzade İskender Caddesi ile de Taksim Meydanı'na ulaşılabilmektedir.


Azapkapı, bugün Arap Camii ile Emekyemez mahalleleri muhtarlık sınırları içindedir ve bu iki mahallenin belirli bir kısmını oluşturmaktadır.Azapkapı Semti – Beyoğlu – İstanbul


Beyoğlu’ndaki Azapkapı, Şişle’deki Perpa’yı nasıl hayata geçirdi?


İnşaat malzemeleri, hırdavat ve elektrik gereçlerinin satıldığı işyerleri Azapkapı'nın görünümümne egemen olmuşlardır. 1980'li yıllarda Haliç kıyılarını açmayı amaçlayan istimlakler, semtin yola göre Haliç kıyısında kalan bölümünü hemen hemen yok etmiştir. Perşembepazarı tüccarlarının bir kısmı Okmeydanı'nda inşa edilen Perpa'ya (Perşembe Pazarı) taşınmıştır.


Azapkapı’nın İstanbul ulaşımındaki tarihi rolü nedir?


İstanbul'un ilk tramvay hattı 1872'de Azapkapı-Beşiktaş arasında kurulmuştur. Cumhuriyet döneminde Azapkapı tamamen iş merkezine dönüşmüş ve Perşembepazarı olarak anılmaya başlanmıştır. Semtin görünümü 1960'larda yapılan alt ve üst geçitler ve yonca yaprağı düzenlemeleri ile çok değişmiş, semt adeta bu ulaşım bağlantılarının altında kaybolmuştur.


Maslak ve Yenikapı metro hattını birbirine bağlayacak olan Haliç Metro Köprüsü, Küçükpazar - Azapkapı arasında inşaa edilecek. Azapkapı’nın posta kodu kaçtır?


Azapkapı Semti posta kodu şöyledir; 34420


Önerilen Bağlantılar : TOKİ Aksaray kura