Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Bahçeşehir Göleti – Başakşehir, İstanbul

Türkiye ve İstanbul’un ilk ve en büyük yapay göletidir. Bahçeşehir Göleti rekreasyon alanının büyüklüğü 300 bin metrekaredir. Göletin büyüklüğü ise 26 bin metrekaredir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Bahçeşehir Göleti’ni Mayıs 2013’te imara açmış, tepkiler üzerine Temmuz 2013’te imar değişikliğini iptal etmişti. Bakanlık, Eylül 2013’te göleti tekrar imara açtı…Bahçeşehir Göleti – Başakşehir, İstanbul

Bahçeşehir Göleti


Bahçeşehir Göleti’nin özellikleri nelerdir?


İstanbul’un ilk ve en büyük suni göleti olan ve 26.000 m2 lik bir alanı kaplayan Bahçeşehir Göleti, 300 bin metrekarelik Bahçeşehir Park rekreasyon alanı içinde yer alıyor. Bu alanda çeşitli restoranlar, oyun parkları, özel kulüpler, çay bahçesinin yanı sıra çeşitli gösteri ve konserlere ev sahipliği yapan İstanbul’un 2.büyük Arena Sahnesi yer almakta..


Yeşil alanların ve göletin korunması; dinlenmeye, gezmeye, eğlenmeye ve spor yapmaya gelenlerin güvenliğinin sağlanması ve bu alanın sağlıklı kullanımının amacıyla çevrelenmiş ve kontrollü girişi sağlayan üç ana giriş kapısı bulunmaktadır.


Göletin alt bölümünde ışık ve su gösterilerinin yapıldığı sabit bir sistem mevcuttur.Bahçeşehir Göleti’nde neler var?


Ramazan Sahnesi: Başakşehirli’lerin önemli buluşma noktalarından biri olan Bahçeşehir Gölet Bölgesi, Ramazan ayında düzenlenen  özel etkinliklerle Başakşehirliler’in tercih ettiği mekanlardan. Çocuklar için kukla, Hacivat–Karagöz, çocuk tiyatrosu, çeşitli sahne yarışmaları ayrıca Türk Sanat Müziği, İlahi, Türk Halk Müziği konserleri gibi birçok etkinlik vatandaşlarla buluşuyor. Alanlarda açılan standlarda kent esnafı ürünlerini sergilerken,  pamuk helvacılar, macuncular bu alanların sokaklarını süslüyor. İftar sonrası alanları dolduran vatandaşlar bir yandan dinlenirken bir yandan Ramazan neşesini birlikte paylaşmanın keyfini yaşıyor.


Bahçeşehir Arena: Yaz aylarında Bahçeşehir Arena’da, firmaların ürün ve hizmetlerini tanıtmaları amacıyla açtıkları stantların da renk ve çeşitlilik kattığı "Bahçeşehir’de Yaz Akşamları Şenliği" etkinliklerinde, konserlerden ip cambazına, sokak çalgıcılarından çeşitli animasyon gösterilerine kadar çeşitli eğlenceler yer alıyor. Bu programlarda başta gençler olmak üzere her yaştan insan eğlenme fırsatı buluyor.Bahçeşehir Göleti – Başakşehir, İstanbulBahçeşehir Göleti hangi haberlere konu oldu?


Bahçeşehir Göleti imar değişikliği tepkiye neden oldu! (Emlakkulisi.com, 30 Mayıs 2013)


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Bahçeşehir Gölet alanındaki imar planı değişikliği tepki gördü...


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından değiştirilen Bahçeşehir Gölet alanının imar planı bölge halkı tarafından tepki ile karşılandı. Yeşil alanların yok edilmesini istemeyen halk, ticaret alanı ve konut yapılacak bölgeyi korumak için dava açacağını belirtiyor.Bahçeşehir Göleti’ne imar izni tartışma yarattı (30 Mayıs 2013)


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Bahçeşehir Gölet Alanı ile Pazar Alanı’na ait Nazım İmar Planı’nı değiştirdi. 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği‚ 29 Nisan’da Çevre ve Şehircilik İstanbul İl Müdürlüğü’nde askıya çıktı. Önceki gün itibarıyla askı süresi dolan plan değişikliğine göre; Uluslararası Habitat ödüllü Bahçeşehir Göleti Alanı’ndaki yeşil alanın bir bölümüne ticaret ve konut yapılmasının yolu açılıyor. 

Plan değişiklikleriyle elde kalan son yeşil alanların da yok edileceğini söyleyen Bahçeşehirliler isyanda... Bu değişiklikle birlikte yürüyüş yaptıkları, nefes aldıkları yeşil alanların betonlaşmasıyla birlikte nüfus artışının da olacağını ve zaten sorunlu olan bölge trafiğinin içinden çıkılmaz bir hale dönüşeceğini savunan bölge halkı, plan değişikliğinden vazgeçilmesini, gölet alanının yeşil kalmasını istiyor. Plana itirazlarını yapan Bahçeşehirliler, yeşil alanın betonlaşmaması için protesto gösterileri yapmaya ve konuyu yargıya taşımaya hazırlanıyor.


Bahçeşehirli göleti sağlama alıyor (Hürriyet Gazetesi, 10 Haziran 2013)


Bahçeşehir’deki göletin etrafındaki yeşil alan imara açıldı. Semt halkı isyan etti. Bunun üzerine Bakanlık da imara açan değişikliği iptal etti. İkna olmayan Bahçeşehirli, referandum istedi. Şimdi semtte ay sonuna kadar sandıklar açık.


ÇEVRE ve Şehircilik Bakanlığı’nın Bahçeşehir Gölet Alanı’nı imara açan değişikliği iptal etmesi Bahçeşehirlileri tatmin etmedi. Dün Bahçeşehirliler Gölet Alanı’nda yapılması planlanan imar değişikliği hakkında referanduma gitti. Yaklaşık 5 bin Bahçeşehirli sandık başına giderken, oylamanan ay sonunda kadar devam edeceği öğrenildi. Gölet Alanı üzerinde 3 ana parsel bulunduğunu ifade eden Bahçeşehirliler Derneği (BADER) 2’nci Başkanı Nihat Emeksiz, Göleti Alanı’ndaki yeşil alanın bir bölümüne ticaret ve konut yapılmasının yolunu açan değişikliğin iptal edilmesinin kendilerini bölge halkını sevindirdiğini ifade etti.Bahçeşehir Göleti – Başakşehir, İstanbul


5 BİN KİŞİ OY KULLANDI


Kararın Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar tarafından kendilerine bildirildiğinin altını çizen Nihat Emeksiz, “Bölgede belediyenin, TOKİ’nin ve özel bir şirketin arazisi var. Bu kararlar birlikte kimse gölet alanı üzerine bina inşa edemeyecek” diye konuştu. Dün yapılan referandum öncesi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul İl Müdürü, TOKİ Marmara Bölge Başkanı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kentsel Planlama Müdürü katılımıyla kararı açıkladıklarını dile getiren Emeksiz, “Bahçeşehir halkının nabzını tutmak adına referandum kararımızı iptal etmedik. Dün 5 bin Bahçeşehirli oy kullandı. Bu sayının artacağına eminiz” diye konuştu.CEVAPLAR BİLDİRİLECEK


Dün Bahçeşehir Gölet Bölgesinde sandık kurulan alana gelen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürü Ahmet Ayyıldız yaptığı açıklamada Bakçeşehirlilere bu planın iptal edildiğini, önümüzdeki günlerde plana itiraz eden Bahçeşehirlilere cevap yazılarının gönderileceğini belirtti. Açıklamada, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürü Ahmet Ayyıldız’a TOKİ Daire Başkanı Ali Seydi Köroğlu ve İmar Planlama Şube Müdürü Yavuz Çelik’te eşlik etti.Başakşehir  Belediye’sinden cep mesajı


ÖNCEKİ gün kararı Bahçeşehirlilere SMS’le bildiren Başakşehir Belediye Başkanı Mevlut Uysal, Uluslararası HABİTAT ödüllü Bahçeşehir Göleti Alanı’ndaki yeşil alanın bir bölümüne ticaret ve konut yapılmasının yolunu açan değişikliğin iptal edildiğini duyurmuştu. Bakanlığın İmar Planı’nı değiştirmesi, Bahçeşehir Gölet Alanı ile Pazar Alanı’na inşaat yapılmasının yolunu açıyordu. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nde 28 Mayıs’ta askıdan inen İstanbul İli, Başakşehir İlçesi, Bahçeşehir Gölet Alanı İle Pazar Alanına Ait 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliğine Bahçeşehir’de binlerce itiraz yapılmıştı.Bahçeşehir Göleti yeşil kalacak (Hürriyet Gazetesi, 14.07.2013)


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Bahçeşehir'deki göletin çevresinde ticaret ve konut yapılmasını öngören imar planı değişikliğini iptal etti. Habitat ödüllü Bahçeşehir göleti ve çevresindeki alanın yeşil alan olarak kalmasını sağlayacak plan bir ay boyunca askıda kaldıktan sonra yürürlüğe girecek.Bahçeşehir Göleti imara açıldı (Emlakkulisi.com, 23 Eylül 2013)


Yeşil dokusuyla bölge halkının nefes aldığı butik bir yaşam alanı ofarak İstanbul'un gözde yerleşim semtlerinden olan Bahçeşehir harika doğası ile göz kamaştıran simge göletinin imara açılması ile şaşkınlık içersinde...

İmara giden süreç Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın mayıs ayında yaptığı imar planı değişikliğiyle başladı. Bakanlığın yaptığı değişiklik, Bahçeşehir göletin bir kısmına konut ve ticaret alanı yapılmasını öngörüyordu. Bakanlık, Bahçeşehirliler'in tepkisi üzerine karardan geri adım atmıştı. 


Ancak Bahçeşehir'de yaşayan vatandaşlardan toplanan 2000 itiraz dilekçesi nedeniyle iptal edildiği açıklanan planın, üzerinde ufak bir değişiklik yapılarak yeniden yürürlüğe konulmak istendiği iddia edildi. 


Bölgenin tek yeşil yaşam alanı olan Bahçeşehir göleti göller nezih alışveriş merkezleri restoranlar ve muhteşem yeşil dokusuyla bölge halkının nefes aldığı gelin damat fotoğraf albümlerinin başlıca mekanı olarak biliniyor. Yaz boyunca düğün fotoğrafçılarının mekanı olan göl çevresi doğal rengarenk dokusu ile gelin damat sayısız çifti ağırlıyor.


Önerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016