Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Bakanlıktan tarım arazisi mirasçısına gönderilen tebligat örneği!

15 Mayıs 2014 tarihinden sonra ölen ve 1 yıllık süre içinde intikal işlemlerini başlattığı tespit edilen mirasçılara 3 ay içinde intikal işlemlerini tamamlamaları gerektiği konusunda tebligat gönderiliyor..Tarım arazilerinin miras yoluyla bölünmesini engelleyen Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu, 2014 yılında yayımlanarak yürürlüğe girdi.


Kanun, kendisine tarımsal arazi kalan mirasçılara birtakım seçenekler sunuyor. Mirasçıların belirlenen süre içerisinde gerekli işlemleri tamamlamaları gerekiyor.


Bu işlemler için 15 Mayıs 2014 tarihinden sonra ölen ve 1 yıllık süre içinde intikal işlemlerini başlattığı tespit edilen mirasçılara 3 ay içinde intikal işlemlerini tamamlamaları gerektiği konusunda tebligat gönderildi. 


Tebligatta yazan bilgiler;


Murisin TC Kimlik Numarası, Adı Soyadı

Varisin TC Kimlik Numarası, Adı Soyadı


Mirasa konu olan tarımsal arazi hakkında yapılması gereken işlem seçenekleri:


- Miras kalan tarımsal arazinin seçilen bir mirasçıya devredilmesi,

- Miras kalan tarımsal arazinin üçüncü bir şahsa satılması,

- Miras kalan tarımsal arazisi için noterde aile mal ortaklığının kurulması,

- Miras kalan tarımsal arazisi için limited şirketi kurulması.


Mirasçıların kendilerine gönderilen tebligat tarihinden itibaren 3 ay içerisinde yukarıdaki işlemlerden birini seçmeleri ve işlemlerini başlatmaları gerektiği bilgisi tebligatta belirtiliyor.


Aksi durumda, 3 aylık ek süre sonunda devrin tamamlanmaması halinde Bakanlık, Sulh Hukuk Mahkemesi nezdinde arazilerin istemde bulunan ehil mirasçıya, ehil olmaması durumunda en fazla teklifi verene devrine karar verebiliyor. 


Bunların olmaması durumunda Bakanlık söz konusu tarımsal arazinin üçüncü kişilere satılması için dava açabiliyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com