Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Baki Ergül kimdir?

Sinop Belediye Başkanı Baki Ergül kimdir? Baki Ergül, ne zamandan beri belediye başkanı olarak hizmet veriyor?


Sinop Belediye Başkanı Baki Ergül özgeçmişini şu şekilde anlatıyor: "1952 Yılında Sinop’ta doğdum. İlk, orta ve lise tahsilimi Sinop’ta tamamladıktan sonra, 1971 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) İnşaat Fakültesi’ne girdim.


1975 yılında inşaat mühendisi olarak mezun oldum. Mezuniyetimden sonra 1976-78 tarihleri arasında Deniz Asteğmen olarak askerlik görevimi yaptım.


1978 tarihinde inşaat mühendisi olarak samsun DSİ 7. Bölge Müdürlüğünde göreve başladım. Daha sonra Sinop DSİ 74. Şube Başmühendisi olarak görevime devam ettim.


1985-86 tarihleri arasında Karakaya Barajı Lisan Okulunda İngilizce kursuna katıldım.


1978-88 yılları arasında 74. DSİ Sinop Şube Müdürlüğü Görevini Yürüttüm. Genel Müdürlüğü’nün olurları ile DSİ 7. Bölge Müdür Yardımcılığı görevine getirildim.

Muhtelif tarihlerde RUSYA – İTALYA – İSPANYA gibi ülkelerde çeşitli kurs ve seminerlere katılarak ülkemizi temsil ettim.


1999 tarihinde her kademesinde görev yaptığım Samsun DSİ 7. Bölge Müdürlüğü görevine getirildim ve 2003 tarihine kadar bu görevi yürüttüm.


Samsun – Sinop – Ordu – Amasya – Tokat illerini kapsayan DSİ 7. Bölge Müdürlüğünde görev yaptığım 25 yıl içerisinde planlamalı ve inşaatı devam eden tüm projelerin yapımı ve karar aşamasında en önemli görevleri üstlendim.


DSİ ’de çalıştığım süre içerisinde çalışma arkadaşlarımın ve DSİ Genel Müdürlerinin övgülerine mazhar oldum. Ayrıca beraber çalıştığım Valiler tarafından takdirnameler ile ödüllendirildim.

Yaşamım hep sporla iç içe olmuştur. Aktif sporculuk dönemim bittikten sonra çeşitli kulüplerde yöneticilik ve kulüp başkanlığı yaptım.


2004 yılı yerel seçimlerinde Sinop CHP Belediye Başkan Adayı olarak girdiğim yarışta; Türkiye’nin merakla izlediği 1 (Bir) oyla Belediye Başkanlığı seçimini kazanıp, sonra kaybettiğim bir seçim süreci yaşadım.2009 Yılında tekrar girdiğim seçimlerde aldığımız yüksek oranda oy ile Sinop Belediye Başkanı seçildim.Sinop'un en önemli alt yapı ve üst yapı sorunlarını çözdüğümüz 5 yılın ardından girdiğimiz 2014 yılı seçimlerinde yine aldığımız yüksek oy oranı ile tekrar Belediye Başkanlığı görevine seçilerek 2 dönemdir Belediye Başkanlığı görevini Sinop için yaptığımız önemli projeler ile yürütmekteyim."


Baki ERGÜL evli ve biri kız, biri erkek 2 çocuk babası olup, İngilizce bilmektedir.