Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Banyo dekorasyonu

Banyo, ev halkının kişisel temizlik ihtiyaçlarını giderdiği alandır. Banyolar büyüklüğüne, şekline, konumuna ve kullanıma uygun şekilde dekore edilir.


Banyo dekorasyonu


Banyo nedir?


Banyo; dairelerde yer alan ıslak zeminlerdir. Kişilerin yıkanma ve kişisel ihtiyaçlarını karşıladıklarını alanlardır. Fayans, seramik gibi ürünler kullanılır. Banyo dekoru ve banyo aydınlatması evin diğer bölümleri ile farklılık gösterir. Küçük ölçekli yapılar olduğu için banyoları elverişli kullanmak için bazı noktalara dikkat etmek gerekir.


Banyolar nasıl kullanışlı şekilde dekore edilir?Banyoları daha geniş ve kullanışlı bir şekilde dekore etmek için banyonun tam ortasından girilmesi gerekir. Sağ ve sol tarafa klozet ve lavabo konulmalıdır. Çamaşır makinesinin de banyoya konulması gerekiyor ise klozetin yanına ya da lavabonun altına yerleştirilebilir. Banyolarda köşe kısımlara ise yerin durumuna göre küveti yerleştirilmelidir.  Banyoda kullanılacak ürünler seçilirken, banyo büyüklüğüne göre seçilmelidir.


Yaşlı olan evlerde banyolar nasıl dekore edilmelidir?Banyoda dikkat edilmesi gereken nokta ıslak zeminlerin kaymayan seramikten oluşturulmasıdır. Küvetlerin giriş çıkışların belli yükseklikte olması gerekmektedir. Küvetten daha sağlıklı duş yöntemleri ise duş tekneleridir. Bataryaların kullanımı kolay olanları tercih edilmelidir.


Banyo dekorasyonu

Batarya KoruyucuBanyolarda çocuk güvenliği için ne tür önlemler alınmalıdır?


- Zeminler kaymayacak seramikten oluşturulmalıdır.

- Küvette tek başına duşa bırakmamak gerekir.

- Kovaları su dolu bir şekilde banyoda bırakılmamalıdır.

- Klozetlerde klozet kilidi kullanılmalıdır.

- Banyolarda elektronik ürünleri toplanmalıdır.

- Kaymaz bantlar çocukların küvette kaymamasını sağlar.

- Bataryalar çocukların açamayacakları şekilde monte edilmelidir.


Banyo dolapları hangi malzemelerden seçilmelidir?


Konut sektörünün gelişmesi ve banyoların kullanım amaçlarının değişmesi ile banyo dekorasyonunda birçok gelişmeler meydana geldi. Özel olarak mimarlara başvurulan dekorasyonlarda banyolara da günümüzde ayrı bir önem verilmeye başlandı. Artık dinlenme yeri, insanların kendilerine vakit ayırabildikleri mekan haline gelen banyolarda dolaplarda önemli bir yere sahip. Banyoların küçük ölçekli alanlar olduğunu düşündüğümüzde dolaplar, banyoların kullanımını artıran elemanlardır. Bu yüzden banyo dolabı seçerken dikkat edilmesi gereken belli başlı noktalar vardır. Banyo dolapları ebatlarına, yerden yüksekliğine, modeline, rengine, cinsine göre birçok banyo dolabı seçeneği sunulmaktadır.


Banyo zeminleri nasıl olmalıdır?


Banyo zeminleri kişilerin zevklerinden önce sağlık açısından zararsız olabilecek malzemelerden seçilmelidir. Bu malzemeler ise kaymayan fayanslar, taşlardır. Bunun dışında bir de banyoyu geniş gösterebilecek açık renkli taşlar kullanılmalıdır. Daha zengin ve gösterişli bir banyo için ise mermer granit tarzı doğal taşları kullanılarak elde edilebilir. Banyo zeminlerinde kullanılmak üzere birçok ürün üretilmiştir. Bunlar: Granit seramik, seramik, doğal taşlar, ahşap, PVC ürünleri.


Banyo duvarlarında hangi malzemeler kullanılır?


1. Duvar ve fayans boyaları

2. Seramik duvar kaplamaları

3. Vinil duvar kağıdı

4. Cam tuğlalar


Banyo aydınlatması nasıl olmalıdır?


1. Banyo aynasının önünde aplikler yer almalıdır.

2. Beyaz ampul kullanılmalıdır.

3. Tavan lambası banyoyu daha da aydınlatabilir.

4. Banyo dolaplarına yerleştirilen aydınlatma elemanları bulunmalıdır.

5. Banyonun dekoruna göre aydınlatma yöntemi seçilmelidir.