Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Barbaros Sağdıç - Mimar

DAP Burgu Kule ve DAP Dalga Kule projelerinin mimarıdır. Prof. Dr. Barbaros Sağdıç, 1975 yılında kurduğu Proje Limited Mimarlık firmasında çalışmalarına devam ediyor.Barbaros Sağdıç - Mimar
Prof. Dr. Barbaros SağdıçBarbaros Sağdıç, hangi eğitimleri aldı?


Barbaros Sağdıç, 11 Aralık 1951'de İstanbul'da dünyaya geldi. 1975'te Devlet Güzel Sanatlar Akademisi (DGSA) Yüksek Mimarlık Bölümü'nden mezun oldu. 1976'da Brighton Üniversitesi'nde yüksek lisans yapan Barbaros Sağdıç, 1977'de DGSA'da Bina Bilgisi ve V. Proje Atölyesi Asistanı olarak göreve başladı. Barbaros Sağdıç, hangi üniversitelerin projelerinde profesör ünvanıyla yer aldı?


Barbaros Sağdıç, 1980'de Brighton Üniversitesi, Lefke Üniversitesi, Chicago Üniversitesi, Oxford Üniversitesi, San Sebastian Üniversitesi ve Barcelona Üniversitesi'nin proje atölyelerine profesör öğretim görevlisi olarak katıldı.Barbaros Sağdıç, nerede çalışıyor?


Sağdıç, Eylül 2005'te öğretim görevliliğinden emekli oldu. Barbaros Sağdıç, 1975 yılında kurduğu Proje Limited 

Mimarlık firmasında çalışmalarına devam ediyor. Barbaros Sağdıç imzalı projeler hangileridir?


7. Kontinent, Astana Airport, Astana Tower, Büyükhanlı Residence Tower, Crowne Plaza, CRR Konser Salonu, Cruise Port, DAP Burgu Kule, DAP Dalga Kule, Halkapınar Spor Salonu, Jumeirah Lake Towers, Lüleburgaz Hastanesi, Miracle Dream Center, Narin Park Erguvan, Palm Gate, Park Towers, Private İsviçre Hospital, Remizovka Hills, Shymkent Plaza, Tat Towers, Tulip Island, Womens Club.Barbaros Sağdıç - Mimar


Barbaros Sağdıç’ın şehir projeleri nelerdir? 


Azizbayoc Square, Fuzuli Square, Hüseyin Cavid Square, Musabayov Park, Narin Park. Barbaros Sağdıç, Dap Burgu Kule projesini nasıl anlatıyor?


“Bizim Dubai’deki projelerin benzerlerinden, genetik ikizlerinden ‘’DRAGOS ROYAL TOWERS’’ ve ‘’DAP ROYAL CENTER’’ projelerinden bu yana DAP YAPI ile olan birlikteliğimiz gerçek anlamda mimaride devrim yaratacak ‘’DAP BURGU KULE’’ ile zirvede!


‘’DAP BURGU KULE’’ modern mimaride devrim niteliğinde iddialı ve özgün bir mimari proje.


Prof. Dr. Christian BERNARD’ın Kalp Nakli operasyonu modern tıp tarihinde ne ise, ‘’DAP BURGU KULE’’ modern mimarlık tarihinde ona eşdeğer bir atılım, devrim niteliğinde bir çaba! Son derece önemli bir adım!


‘’DAP BURGU KULE’’ Anadolu yakasının hızla değişen ve dönüşen yeni merkezi Maltepe’de sıradışı mimarisiyle İstanbul’a yeni bir siluet, çevresine farklı bir kimlik kazandıracak bir proje, yeni bir yaşam boyutu sunan bir rezidans.

 


Yeni Konut Tipi Olarak Rezidanslar


Rezidanslar, çağımız insanının ve toplumunun varoluşu hakkında çok açık göstergeler taşıyan ve üzerinde durulması gereken bir olgu olarak kendisini göstermektedir. Bu yönden hem makro düzeydeki sistem analizleri, hem de mikro düzeyde bireyin yaşam biçimleri anlamında anlaşılması; özellikle mimar, plancı ve tasarımcılar için mesleki anlamda doğru örneklerin üretilmesi açısından önem arz etmektedir.


Orta-üst ve üst sınıflarda geleneksel büyük aile yapılarından tek kişiye kadar inen mekan kullanım ihtiyaçları, daha önceleri merkezden çevreye doğru büyük müstakil evler şeklindeki gelişmeyi tersine çevirmiş, bu da merkezde kullanışlı konutların üretilmesini beraberinde getirmiştir. Kent merkezlerindeki toprak rantının aşırı yüksek olması, dikeyde yükselen ve gündelik yaşamın tüm ihtiyaçlarına kendi içinde çözüm üreten rezidansların gelişimlerini arttırmıştır. İstanbul’un küresel sermayenin uğrak yeri haline gelen bir iş merkezi olmaya başlaması ile bu ihtiyaç kısa süreli konaklama ihtiyaçlarını da gündeme getirmiştir. Yeni konut tipi olarak rezidanslar melez bir fonksiyon ve tasarım alanı ortaya koyarlar. Bu yönüyle de otel-konut gibi bir biçim olarak ele alınmaları yerinde olmaktadır.


İstanbul’da da değişen yaşam biçimleri ve ihtiyaçlarıyla bağlantılı olarak son yıllarda bu yeni konut modeli gündeme gelmiştir. Bu konut tipleri beş yıldızlı otel hizmetlerinin sürekli yaşam konutları ile birleştirilmesinden oluşmaktadır. Kentin çoğu zaman merkezinde dikey olarak yükselmekte olan bu yeni tip konutlara İngilizcesi “residence”dan türemiş olan “rezidans” denilmektedir.Özgün Bir Mimari Proje Olarak DAP Burgu Kule


İstanbul’da yapımı başlayan, 2010-2011 yıllarında mimari projeleri Yüksek Mimar Barbaros SAĞDIÇ tarafından tasarlanan ‘’DAP BURGU KULE’’nin en önemli özelliği Türkiye’de bir ilki gerçekleştiren, yapı sektöründe sınırları zorlayan, estetik değerlere yeni bir boyut getiren özgün mimarisidir.


‘’DAP BURGU KULE’’ İstanbul’un Anadolu yakasında ulaşım olanakları, manzara imkanları ve konumu açısından eşsiz bir konumda, Maltepe’de E-5’in hemen yanında Altayçeşme semtinde, kentin içinde, Marmara Denizi ve Adalar manzaralı bir konumda yükseliyor.


‘’DAP BURGU KULE’’ konumunun olanaklarını en yüksek seviyede kullanmaya dönük olarak planlanmıştır.

Beş dönümlük büyük bir alanda konumlanan ‘’DAP BURGU KULE’’; ikiz rezidans’lar, kapalı otopark, sığınak ve teknik merkezi barındıran iki bodrum kat üzerinde konumlanan 22 katlı simetrik iki kule olarak tasarlanmıştır.

Açılır, kapanır yapısı ile 4 mevsim hizmet veren yüzme havuzu ile bütünleşen zemin ve 1. katlarda, 2 kat yüksekliğinde giriş, lobi’ler ve peyzajla bütünleşen 1+0, 1+1 ve 2+1 konutlar yer almaktadır.


‘’DAP BURGU KULE’’ ikiz rezidanslarda 2. kattan itibaren, iki kullanım ve yangın merpeni ile bir yangın-servis, iki kullanıcı asansörünün yer aldığı merkezi düşey çekirdeğin etrafında, her katta 6 derecelik açıyla birbirlerine ters yönde dönerek yükselen rezidans katlar bir yandan, Türkiye’de bir ‘’İLK’’ olan eşsiz mimariyi oluştururken diğer yandan her biri Kent’e, Marmara Denizi’ne ve Prens Adaları’na yönelen farklı büyüklükte ve nitelikte toplam 246 adet 1+0, 1+1, 2+1 rezidansa konum sağlamaktadır.


‘’DAP BURGU KULE’’ ikiz rezidansları, Altayçeşme, Çam Sokak’taki site girişinden yönlendirilen bağımsız girişlere sahiptir. 24 saat güvenlik ve resepsiyon hizmeti verilen rezidanslara kapalı garajdan doğrudan olarak ulaşılmaktadır.


‘’DAP BURGU KULE’’lerde sunulan otel konforunun yanı sıra, danışmanlık hizmetleri, kat hizmeti, 4 mevsim açılır kapanır yüzme havuzu, cafe-restaurant hizmetleri sosyal yaşamınızı konforlu ve özel kılarken, projede yer verilen ‘’heliport’’ ile iş yaşamınızın gerektirdiği dinamizm yeni bir Home Ofis kavramı içinde tasarım unsuru olarak ele alınıyor.


‘’DAP BURGU KULE’’ ikiz rezidanslarda tüm katlarda tavandan yere kadar inen panoramik cam cephe, dışta özgün mimariye güçlü bir kimlik kazandırırken, iç mekanlarda her metrekareyi, Kent’le, Marmara Denizi ve Prens Adaları’nın eşsiz manzarası ile bütünleyip, aydınlık ve ferah mekanlar sunuyor.


‘’DAP BURGU KULE’’ 22 katlı ikiz rezidansları, açılır-kapanır yüzme havuzu, 2 kat kapalı otoparkı ile toplam 23.000 m2 inşaat alanına sahiptir.Ev Yeryüzüyle Olan Bağımız, Dünyadaki Köşemizdir


Özde bir barınak olan ‘’Çağdaş Konut’’, evimiz / yuvamız diyebileceğimiz bir yakınlıktır. Bizim yeryüzüyle olan bağımız, dünyadaki köşemizdir. Bunu dediğimizde ev konuşmaya başlar. Bize kendi imgesini sunar. Bir diyalog ortaya çıkarsa ev temellerini içimize atar. Evin varlığı bize kendi varlığımızmış gibi gelir. Ev bizi ele geçirir. Evden uzaktaysak sıla özlemi çekmeye başlarız, evi çağırırız. Çağırma dil ile olur. Karşılık verme, çağrıdan kaynaklanır ve kendini özün çağrısına bırakır. Kendi dilimizin yeni bir varlığı ortaya çıkar. Dile getirdiği şeyi bize sorarak bizi de dile getirmeye başlar. Ortaya çıkan hem bir anlatımın oluşumu hem de kendi varlığımızın oluşumudur. Burada anlatım Varlık’ı yaratır. Varlık da evi.Her Arayan Doğru Evi Bulamaz Ama Bulanlar Arayanlardır


Ev bugün çoğu zaman bir yatırım aracı görülmesiyle birlikte insan için bunun çok ötesinde özsel anlamını devam ettirmektedir. Bu varoluşsal sorun kişinin yaşam alanına sahip olurken kendi benliğine ait tüm gerçekliği ortaya koyar. Bu da kişinin en doğru adrese yönelmesi sürecidir aslında. Bu yönüyle rezidanslar otelin yabancılaştırıcı dilinden kopartılarak, kişisele izin veren ve kültürel boyutları tam anlamı ile gözeten bir tasarıma açılmalıdır.


‘’DAP BURGU KULE’’ mimari pratiğin kendisini bu ilkeler doğrultusunda ortaya koyduğu bir proje olarak yapılmıştır ve başarısının düzeyi her geçen gün kendisini gösterecektir."


Barbaros Sağdıç'ı Dap Burgu Kule lansmanında izlemek için tıklayın!Barbaros Sağdıç ve Proje Limited Mimarlık iletişim bilgileri nelerdir? 


ISTANBUL (HEAD-QUARTERS)

Adres: Cumhuriyet Cad. EL IRAK Apt. No:165 Kat 3 Harbiye – ISTANBUL

(+90 212) 240 40 40 - (+90 212) 224 02 72

proje@projelimited.com  - proje@projelimited.com.tr


LONDON LIASON

Phone : +44 (0) 1702 541 300


NEW YORK LIASON

Phone : +1 212 319 58 80


DUBAI LIASON

Phone : +971509127590


Web: projelimited.com.tr