Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Bayern Münih Allianz Stadyumu

Bayern Münih kulübü stadyumun borcunu kapatmak için Allianz firmasına hisselerinin yüzde 8.33'ünü 110 milyon Euro karşılığında sattı. Bayern Münih böylece aldığı parayı stadın borcuna yatırarak her anlamda borçsuz bir kulüp olacak.Bayern Münih Allianz Stadyumu

Bayern Münih stadyum borcu için Allianz'a ne kadar hisse sattı?Bayern Münih hisselerinin ne kadarını, kaça sattı?


Bundesliga’nın dev kulübü, Bavyera temsilcisi Bayern Münih, stadyum isim hakkını elinde bulunduran Allianz'a 110 milyon Euro karşılığında hisselerinin %8.33'ünü sattı.


2001 yılında Adidas'a %10 hissesini 75 milyon Euro, 2009 yılında ise Audi’ye %9.09 hissesini 90 milyon Euro’ya satarak dikkat çeken Bayern Münih bu kez çok daha büyük bir anlaşmayla kasasını doldurdu.


Bayern Münih aldığı parayı stadın borcuna yatırarak her anlamda borçsuz bir kulüp olacak. Uli Hoeness daha önce stadın borcunu isterlerse hemen kapatabileceklerini ancak plana uygun gitmeyi tercih etmeyi düşündüklerini açıklamıştı.


Diğer iki büyük şirkete göre hisse satışından çok daha fazla gelir elde edilmesinin sebebi ise üç kupa kazanan Bayern Münih'in yükselen değeri ve son olarak 432.8 milyon Euro tutarında rekor gelir elde etmesine bağlandı.