Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Bayramdan sonra konut faizleri yüzde 1'in altına düşecek!

Bayramdan sonraki haftaiçi yeni konut kampanyası başlıyor. Aylık yüzde 2'e fırlayan konut kredisi faiz oranları tekrar yüzde 0.98'e düşecek.


Gayrimenkul sektörü bayramdan sonraki hafta içi yeni konut kampanyası için kolları sıvadı. Aylık yüzde 2'e fırlayan konut kredisi faiz oranları tekrar yüzde 0.98'e düşecek.


Gayrimenkul sektörünün 3 büyük çatı kuruluşu GYODER, İNDER ve KONUTDER üyeleri Emlak Konut GYO Genel Müdürü Hakan Gedikli ile bir araya geldi. Mayıs ve haziran aylarında aylık 0.98 olan konut kredisi oranları temmuzda yüzde 2'ye kadar çıkmıştı. Yapılacak kampanyayla bu oranlar tekrar 0.98'e düşürülecek. 


Habertürk Gazetesi'nden Erdem Aktürk'ün haberine göre, bankaların mayıs ve haziran aylarında aylık yüzde 0.98 oranında kullandırdığı konut kredisi faizi, satışları canlandırmıştı. Türkiye'de haziran ayında konut satışları yüzde 22.4 artarak 119 bin 413 olarak kaydedildi. 


Bu rakam önceki yılların haziran ayına göre rekor bir satış adedine işaret ediyor. Bankaların konut kredisini 30 Haziran'a kadar yüzde 1'in altına indirmesi vatandaşların konut alımında etkili oldu. Kredili satışlar bir önceki yıla göre yüzde 35 fırladı. 2018 Haziran ayı, tüm haziran ayları içinde en çok kredili satışların yapıldığı ay olarak kayda geçti.