Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Bilent Dündar: Tapu harcı indirimi ile gayrimenkulde artış bekliyoruz!

216 Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Bilent Dündar, tapu harçlarında yapılan indirimler ilgili görüşlerini açıkladı..


216 Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Bilent Dündar, tapu harçlarında yapılan indirimler ilgili görüşlerini açıkladı. Dindar "Tapu harcı indirimi ile gayrimenkulde artış bekliyoruz" dedi..


Uzun bir süredir beklediğimiz tapu harcı indirimi sonunda yürürlüğe girdi. Damga Vergisi de sıfırlandı.  Böylelikle ev sahibi olmak isteyen vatandaş daha az tapu ücreti ödeyecek. Sektördeki bu iyileştirme çabalarını memnuniyetle karşılıyoruz. Yapılan bu indirim sayesinde gayrimenkul satışlarında ciddi bir artışın yaşanmasını bekliyoruz. Bir örnek vermek gerekirse; 200 bin TL değerindeki konut için alıcı 4 bin TL'lik harç ödemek ile mükellefti. Yine satıcı da 4 bin TL ödeyerek toplam 8 bin TL tapu harcı için ödeme yapılıyordu. Şimdi ise 200 bin TL değerindeki konut için alıcı ve satıcı toplamda 6 bin TL tapu harcı ödeyecek. Bu durumda hem yatırımcı hem de konut üretici daha karlı duruma getirildi.


Sektörün hareketlendirilmesi adına atılan bu adımı çok yerinde bir karar olarak değerlendiriyoruz. Özellikle orta gelir gurubuna hitap eden daire satışlarında artışın yüksek olacağını düşünüyoruz.  Ekonominin lokomotifi görevini gören gayrimenkul sektörünün parlak günlerine dönmesini bekliyoruz.