Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Bina inşaat harcamalarına KDV iadesi yolda!

Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen Proje Bazlı Teşvik Sistemi Tanıtımı'nda konuşan Başbakan Binali Yıldırım, bina inşaat harcamalarına KDV iadesi getirdiklerini söyledi..


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen Proje Bazlı Teşvik Sistemi Tanıtımı ve 2017 Yılında Hazırlıkları Tamamlanan Yatırımlara Teşvik Belgesi Dağıtım Töreni gerçekleşti.


Başbakan Binali Yıldırım, ileri teknoloji hedefiyle attıkları en cesur adımlardan birisinin, proje bazlı yatırım ve teşvik sistemi olduğunu belirterek, "Bölgesel kalkınmayı sağlamak ve bölgeler arası kalkınma açığını en aza indirmek hedefimiz başta olmak üzere bu pakette birçok yenilikler var. Bu paket, 135 milyar lira yatırım hacminde ve 34 bin doğrudan, 135 bin dolaylı istihdam sağlayacak. İhracatımıza 6 milyar liranın üzerinde ilave bir katkı olacak." dedi. 


Bina inşaat harcamalarına KDV iadesi yolda!


KDV iadesi yolda


Bina inşaat harcamaları için KDV iadesi getirdiklerini de açıklayan Yıldırım, Proje Bazlı Teşvik Sistemi'ne ilişkin şu bilgileri verdi:


"Bu noktada ileri teknoloji hedefiyle attığımız en cesur adımlardan birisi, proje bazlı yatırım ve teşvik sistemidir. Bölgesel kalkınmayı sağlamak ve bölgeler arası kalkınma açığını en aza indirmek hedefimiz başta olmak üzere bu pakette birçok yenilikler var. Bu paket, 135 milyar lira yatırım hacminde ve 34 bin doğrudan, 135 bin dolaylı istihdam sağlayacak. İhracatımıza 6 milyar liranın üzerinde ilave bir katkı olacak. İhracata sağlanan katkının yanı sıra en büyük meselelerimizden biri olan cari açığımızı da 19 milyar dolar azaltacak bir proje paketinden bahsediyoruz. Kısacası, bu projeler hayata geçtiğinde cari açığımız, ihracat artışı ve ithalattaki azalma dolayısıyla 25 milyar dolar lehimize gelişmiş olacak.


Bunun için hangi imkanları sağlıyoruz? Gümrük vergisinde istisna getiriyoruz, yatırım kapsamında makine teçhizata KDV istisnası getiriyoruz. Bina inşaat harcamaları için KDV iadesi, yatırım tutarının iki katına kadar kurumlar vergisi indirimi veya 10 yıla kadar kurumlar vergisi istisnası getiriyoruz. 


10 yıla kadar sigorta primi işveren desteği sağlıyoruz. 5 yıl nitelikli personel desteği, 10 yıla kadar gelir vergisi stopajı istisnası getiriyoruz. Enerji desteği, sermaye katkı desteği, bedelsiz yatırım yeri tahsisi, istihdamın korunması gibi yatırımcı için hayati öneme sahip destekleri de bu destek sisteminde proje paketinde sağlıyoruz."