Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Bina yeşil sertifikası almak zorunlu mu?

Binalar ile Yerleşmeler İçin Yeşil Sertifika Yönetmeliği'ne göre bina yeşil sertifikası almak zorunlu mu? Bina yeşil sertifikası alınmazsa ne olur?


23 Aralık 2017 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan Binalar ile Yerleşmeler İçin Yeşil Sertifika Yönetmeliği'ne göre binalara yeşil sertifika alınabiliyor.


Peki, bina yeşil sertifikası almak zorunlu mu? Bina yeşil sertifikası alınmazsa ne olur?


Yeşil sertifika; Değerlendirme kuruluşu tarafından yapılan değerlendirme sonrası, kuruluşça binaya veya yerleşmeye verilen belge olarak tanımlanıyor.


Yeşil bina yer seçimi, tasarım, inşaat, işletme, bakım, tadilat, yıkım ve atıkların bertarafını kapsayan, yaşam döngüsü boyunca sürdürülebilir, enerji verimli, doğayla uyumlu ve çevreye olan olumsuz etkileri asgari düzeye indirilmiş bina oluyor.  


Bina veya yerleşme sahibi veya temsilcileri yeşil sertifika almak için yeşil sertifika uzmanı aracılığı ile Bakanlıkça yetkilendirilen değerlendirme kuruluşuna başvuru yapıyor.

 

Değerlendirme kuruluşu, yeşil sertifika değerlendirme puanlamasına göre işlem tesis ediyor.


Bina yeşil sertifikası almak zorunlu mu?


Binalar ile Yerleşmeler İçin Yeşil Sertifika Yönetmeliği'ne göre, yeşil sertifika almak isteğe bağlı oluyor. 


İsteyenler binasına yeşil bina sertifikası alabiliyor. İstemeyenler almak zorunda olmuyor. Bina yeşil sertifikası almayanlar için herhangi bir yaptırım uygulanmıyor.


  Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com