Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Bir dairenin brüt alanı nasıl hesaplanır?

Bir dairenin alanı net ve brüt olmak üzere iki ayrı şekilde hesaplanabiliyor. Peki, bir dairenin brüt alanı nasıl hesaplanır?


Bir dairenin alanı net ve brüt olmak üzere iki ayrı şekilde hesaplanabiliyor. Net metrekare tam kullanım alanını, brüt metrekare ise her şey dahil tüm alanı söylüyor.


Brüt metrekare genellikle daire satış sürecinde alıcıya söylenen alan oluyor. Bu alan net metrekareden fazla olduğu için çoğu zaman alıcılar hayal kırıklığı yaşayabiliyor. Bu nedenle brüt ve net metrekarelerinin ayrı ayrı öğrenilmesi faydalı oluyor.


Bir evin brüt ölçümü içinde, bulunduğu kattaki merpen ve havalandırma  boşlukları, asansör varsa asansör boşluğunun kapladığı alan da brüt ölçümü içinde yer alıyor. 


Brüt metrekareye dahil alanlar


Bağımsız bölüm bürüt alanı, bağımsız bölümün içerisindeki; duvarlar, kolonlar, sıva payları, merpen sahanlıkları ve basamakları ile bu merpenlerin altlarında kalan yerler ile sadece bağımsız bölüme ait ve bağımsız bölümün içinden doğrudan bağlantılı olan; balkonlar, çatıda, katta ve zemindeki teraslar, açık çıkmalar, çatı veya kat bahçeleri dahil kapladığı alan olarak karşımıza çıkıyor. Peki, bir dairenin brüt alanı nasıl hesaplanır?


Bu alana; ışıklıklar, galeri boşlukları, bağımsız bölümün eklentileri ve ortak alanların bağımsız bölüme düşen payları dahil edilmez. 


Bağımsız bölümün içten bağlantılı olarak çatı araları dahil birden fazla katta yer alan mekanlardan oluşması halinde bu katlardaki bağımsız bölüme ait alanlar birlikte değerlendirilerek bağımsız bölüm brüt alanı bulunur. Bağımsız bölümün eklentileri ayrıca belirtilmek zorundadır. 
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com