Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Bir evi olan emlak vergisi öder mi?

1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu gereğince, sıfır oranlı emlak vergisi uygulaması meskenler için uygulanıyor. Peki, bir evi olan emlak vergisi öder mi?


Emlak vergisini Türkiye sınırları içerisinde taşınmazı yer alan tüm mal sahipleri ödüyor. Ancak kanun gereğince kimi mal sahipleri vergi ödemelerinden muaf tutuluyor.


1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu gereğince, söz konusu sıfır oranlı emlak vergisi uygulaması meskenler için uygulanıyor. Vergi ödemelerinden muafiyet koşullarını taşıyan kimseler belediyeye giderek beyanname verebiliyor.


Peki, kimler vergi ödemelerinden muaf tutulur? Bir evi olan emlak vergisi öder mi?


Emlak vergisinden muaf olmak için 200 metrekareyi geçmeyen tek meskene sahip olunması gerekiyor. Bu koşula sahip geliri olmayan ev hanımları, işsizler, engelliler, emekliler ve gaziler vergiden muaf olabiliyor.


Görüldüğü üzere emekliler de emlak vergisinden muaf tutuluyor. Ancak bir emeklinin tek başına iki eve sahip olması halinde vergi ödemelerinden muaf olamıyor.


Her ikisi de emekli ve başka gelirleri olmayan karı-kocanın ayrı ayrı birer eve sahip olma durumlarının değerlemesi de farklı yapılıyor.


Emekli eşlerin bir evde oturması, diğer evin yazlık olarak kullanılması durumunda;"yazlık" olan gayrimenkul için emlak vergisi ödenmesi gerekiyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com