Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Bosphorus 360

Şirketin yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Aktürk. Tayyip Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan'ın da ortak olduğu iddia edilen, emlak şirketi.


Şirketin tam ünvanı şöyle:

Bosphorus 360 Danışmanlık Turizm İnşaat Sanayi Ticaret Ltd. Şti.


Şirketin kuruluş amacı şöyle ifadelendiriliyor:


Bosphorus 360


-  Gayrimenkul, enerji gibi alanlarda proje geliştirmek. Suudi Arabistan ve Körfez ülkelerinden Türkiye’ye yatırım çekmek.


Bu şirket, 26 Aralık 2013 tarihinde, aralarında Başbakan’a “çok yakın” 2 ismin de olduğu 30 kişi hakkında yolsuzluk, rüşvet ve kara para soruşturması başlatılmasıyla gündeme geldi. Bu operasyona, "ikinci cemaat operasyonu" adı verildi.


Siyasi krize neden olan savcılık soruşturmasında, bu şirketle ilgili en önemli iddialar şöyleydi:


1- Etiler'deki polis okulu arazisi, ihalesiz olarak bu şirkete verildi...


2- 14 adet termik santral özelleştirme kapsamından çıkartıldı ve yenilemeleri yapılsın diye bu şirket seçildi.


3- İstanbul Paşaköy’deki 10 milyar dolarlık bir arazide, bu şirketin patronuna, rüşvet karşılığı maden işletme izni verildi.


Sözcü gazetesinde dile getirilen iddialar için TIKLAYIN:

http://sozcu.com.tr/2013/gundem/100-milyar-dolarlik-yolsuzluk-430737/


Hürriyet gazetesi ekonomi köşe yazarı Vahap Munyar, Bosphorus 360 şirketinin patronu Cengiz Aktürk'le bu iddiaları (Aralık 2013) konuştu. Munyar, o konuşmayı köşesinde şöyle yazdı:


Cengiz Aktürk’le buluştum. Önce İstanbul Paşaköy’deki madeni anlattı:


- 10 milyar dolarlık bir maden olduğundan söz ediliyor. Orası mıcır üretimi yaptığımız bir taş ocağı. Mayıs 2012’de kiralamıştık. Mayıs 2014’e kadar süremiz vardı. 3 ay çalıştırabildik. Bizden rüşvet isteyenler oldu, vermedik. Derken dava açıldı, ruhsatımız iptal edildi. Biz de karşı dava açtık. Sonucu bekliyoruz. Değil 10 milyar, 10 milyon, 10 bin dolar, noter masraflarını karşılayana o taş ocağını hemen devrederim.


İlk kiralamayı yaptığı dönemde yanına bir işletme ortağı aldığını kaydetti:


- 3 aylık faaliyet döneminde 100-150 bin liralık iş yapmış olabiliriz. İşletmeyi yapan arkdaş yüzde 50 ortak. İlk başladığımızdan Mayıs 2014’e kadar tam kapasite çalıştırsak bile gelirimiz 1-2 milyon doları geçmezdi. Sonra şu noktanın altını çizdi:


- Nüfuz kullanma gücüm olsa, taş ocağının ruhsat işini çözer, işime devam ederdim. Şimdi birileri çıkıp, “Noter masrafın benden, o taş

ocağını bana devret” der mi? Eğer derse, o zaman Cengiz Aktürk’ün taahhüdünün lafta kalıp kalmayacağı ortaya çıkar...


Munyar'ın yazısının linki: 

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/25458542.aspSAVCILIK DOSYASINDAKİ İDDİALAR İSE ŞU ŞEKİLDE DİLE GETİRİLİYORDU:İstanbul’da 17 Aralık’ta yolsuzluk, rüşvet ve kara para aklama iddialarıyla başlatılan operasyondan sonra 25 Aralık'ta yürürlüğe konduktan sonra durdurulan ikinci operasyon çerçevesinde takip edilen işadamı Cengiz Aktürk'ün dinlenen telefon konuşmalarında Başbakan Erdoğan ve 2 Ocak'ta ifadeye çağrılan ancak gitmeyen oğlu Bilal Erdoğan da geçiyor.


Soruşturma dosyasına giren telefon konuşmaları ve eşliğinde dile getirilen iddiaları içeren polisin dört sayfalık bilgi notu, (altı çizili, bold ve büyük harfle dizilmiş satırlar da dahil olmak üzere metnin tamamı soruşturma makamlarına aittir) aynen şöyle:


BOSPHORUS 360 İSİMLİ ŞİRKETİN GİZLİ ORTAKLARI KİMLER?


Etiler Polis Okulu İhalesine Katılan Bosphorus 360 Danışmanlık Turizm İnşaat Sanayi Ticaret Ltd. Şti. Unvanlı firmanın BAŞBAKAN’IN BİLGİSİ DÂHİLİNDE Kurulduğu, gizli ortakları arasında YASİN EL-KADI’nın ve BİLAL ERDOĞAN’ın olduğu fakat bu ortaklık konusunun bizzat BAŞBAKAN tarafından konuşulmaması konusunda uyarıda bulunduğu anlaşılmaktadır.


Cengiz AKTÜRK isimli şahsın aşağıda yapmış olduğu görüşmeler incelendiğinde Bosphorus360 Danışmanlık Turizm İnşaat Sanayi Ticaret Ltd. Şti. unvanlı firmanın Başbakan R. Tayyip ERDOĞAN’ın bilgisi dâhilinde kurulduğu ve ortaklarının Cengiz AKTÜRK’ÜN yanı sıra Usame KUTUB, Yasin EL-Kadı’nın oğlu Muaz KADI ve şahsın ismini söylemek istemediği 3. Bir şahıs olduğu (N. Bilal ERDOĞAN) anlaşılmaktadır. Ayrıca şirketin Albara Türk bankasındaki hesabına Yurtdışından kaynağı gösterilemeyen yüksek miktarlarda para geleceğine dair görüşmeler yaptıkları anlaşılmaktadır.


BU TAPELERİN TAMAMI İÇİN TIKLAYIN:

http://t24.com.tr/haber/iste-basbakan-ve-bilal-erdoganin-adlarinin-gectigi-telefon-konusmalari/248151Patron CENGİZ AKTÜRK kimdir?

Bosphorus 360Tekstilci, enerjiye girdi Bosphorus 360 adlı şirketin yönetim kurulu üyesi olan Cengiz Aktürk, esasen Secdem Seccadeleri markasıyla tesettür giyime odaklanan tekstilci olarak biliniyor. İnternet sitesinde verilen bilgilere göre, Bosphorus 360 enerjiden danışmanlığa kadar pek çok alanda faaliyet gösteriyor.ŞİRKETİN WEB SİTESİ:


http://www.bosphorus360.com/Bosphorus 360