Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Buğra Toplusoy kimdir?

Roman mağazalarının sahibinin oğlu ve mağazaların tasarımcısı; mimar.


Buğra Toplusoy kimdir?Roman Mağazaları'nın sahibi işadamı Turgut Toplusoy'un oğlu. 


Ortaokulu İstanbul'da bitirdikten sonra 15 yaşında kendi isteğiyle İsviçre'ye gitti; College du Leman'dan mezun oldu. Daha sonra Boston'da Wentworth İnstitute'de mimari eğitim aldı. Aslında mimarlık ona uzak bir meslekti; babası çok istedi diye okudu. Sonraları keyif almaya başladı. 


O günleri şöyle anlatıyor:


- Dediğim gibi mimarlık bölümünü seçmemdeki en büyük rolü babam oynadı çünkü hedefinde benim inşaat şirketindeki yükü üzerinden alıp o yolda ilerlemem vardı. Türkiye'ye döner dönmez Mimar Han Tümertekin'in yanında bir süre çalıştım. Daha sonra babam beni Roman'ın mağazalarının tasarımını yapmam için çağırdı, ilk 6 ay sadece mağazaların konsept tasarımlarıyla ilgilendim. Ama Roman benim için bir okul oldu. Bana verilen görevleri başarıyla yerine getirdikçe babam da bana daha çok yetki vermeye başladı. Şu anda (2013) şirketin İcra Kurulu Başkanı ve Genel Koordinatörü'yüm.


Örnek aldığı işadamı, Ali Sabancı. Ekim 2012'de yapılan söyleşi için TIKLAYIN.


BABA TURGUT TOPLUSOY SADECE TEKSTİLDE DEĞİL İNŞAATTA DA VAR:


Buğra Toplusoy kimdir?


1980 yılında, tekstil sektöründe yarattığı Roman markasıyla kadın giyim sektörünün zirvesine çıkan Roman Giyim Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Toplusoy, 90’lı yılların sonlarında tekstil sektöründeki ilerleyişine kardeşine ve eşini de ortak etti. 


Kadın giyimin yanında, inşaat ve gayrimenkul sektörüne yönelen Toplusoy, bu alanda da başarılı projelere imza attı. 


1992 yılından itibaren Çekmeköy’ün geleceği ile ilgili planlamalarına başladığını belirten Toplusoy, dedelerinden kalan 400 yıllık tapulu arsalar üzerine yarattığı yaşam alanlarıyla Çekmeköy’ün çehresini değiştirdi.