Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Burdur Bucak'ta konut fiyatları artış gösterdi!

Emlak Danışmanı Mustafa Manav; "Bucak'ta şu an inşaat yapılmamış bir çok arsa gözüküyor. Ancak bu arsalara inşaat yapmak nerdeyse imkansız hale geldi. 100 bin liralık arsalar 250-300 bin liraları gördü. İnsanlar yatırım yapmak amacıyla arsaları aldılar. " dedi..


Bucak'ta arsa fiyatlarının pahalı olması daire fiyatlarını arttırıyor. Gelişmekte olan Bucak'ta binalar çoğalıyor. Eski evler yıkılarak yerine lüks daireler yapılıyor. Ancak Bucak'ta daire fiyatları arttı. Bunun sebebi de arsa fiyatlarının artması. Konu ile ilgili gazetenin muhabirleri, Bucak'ta emlakçilik yapan Manavoğlu Emlak Danışmanı Mustafa Manav ile emlak piyasası üzerine söyleşi yaptı. Emlakçı Manav; "Daire fiyatları yüksek buna rağmen satış olacak ama yeni yapılan binalarda iskan sıkıntısı var. Tamamlanan binaların iskan alması aksıyor, bu da daire fiyatlarını arttıran bir diğer unsur olarak dikkatleri çekiyor."dedi. Emlak Danışmanı Mustafa Manav yeni yapılan binaların iskan sorunu noktasında yetkili ve ilgililerin bir an önce çözüm üretmesini ve iskan konusundaki bürokratik engellerin çözülmesi gerektiğini ifade etti.


Emlakçı Mustafa Manav, "İlçemiz Bucak'ta yeni başlayacak inşaatlar var. Yeni başlayacak inşaatlar içinde bir takım sıkıntılar var. İnşaat yapan müteahhitler ruhsatını alıp inşaata başlayamıyor. Bucak Belediyesinin bu konuda inşaat sahiplerine ve müteahhitlere yönelik çözüm üretmesini istiyoruz. Bilindiği gibi inşaat sektörü varsa ekonomi var. İnşaat sektörü yoksa ekonominin çarkları yavaş işler. İnşaat ekonominin can damarıdır. İnşaatta yaşanan hareketlilik bir çok sektöre hayat verir, can verir."dedi. 


KÜÇÜK TARLALAR DAHA ÇOK SATILIYOR. 

Emlak Danışmanı Mustafa Manav gayrimenkul satışlarının da sıkıntı içinde olduğuna işaret etti. Manav; "15 Temmuz Darbe girişimi sonrası tarla alım satımları çok etkilendi. Darbe girişiminden sonra insanlar tarlaya yatırım yapmaz oldu. Ancak küçük tarlaları bu durumun dışında tutmalıyız. İnsanlar 1,2 dönümlük küçük tarla ve parselleri alıp satıyor. Çiftçiliğin para kazanmadığı bu dönemde insanlar hafta sonu vakit geçirmek, mesai sonu stres atmak için küçük tarla ve parseller alıyorlar."dedi. 


APART DAİRE SATIŞLARI

Bucak ilçemizde son zamanlarda apart daire üretimi arttı. İnsanların taleplerine yönelik artan apart daire inşaatlarına vatandaşlar büyük ilgi gösteriyor. Diyen Emlak Danışmanı Mustafa Manav; "Apart daireler yatırım yapmak isteyen, kira gelirim olsun diyen insanlar için ideal bir yatırım olarak dikkatleri çekiyor. Normal bir daire parasına en az iki tane apart daire satın almıyor. Apart dairelerin kira gelirleri normal daireler ile aşağı yukarı aynı geliri getiriyor. Apart Daireler en çok Yeni hastane civarı ve Zeliha Tolunay Yüksekokulu civarında daha fazla ilgi görüyor."dedi. 


ARSA FİYATLARI ÇOK YÜKSEK 

Bucak ilçemizde yeni imar alanları açılmalı diyen Emlak Danışmanı Mustafa Manav; "Bucak'ta şu an inşaat yapılmamış bir çok arsa gözüküyor. Ancak bu arsalara inşaat yapmak nerdeyse imkansız hale geldi. 100 bin liralık arsalar 250-300 bin liraları gördü. İnsanlar yatırım yapmak amacıyla arsaları aldılar. 


Yatırım amacıyla alınan arsalar piyasayı yükseltti. Arsalar genellikle konuta ihtiyacı olmayan insanların elinde. Konuta ihtiyacı olan insanları bu arsaları alıp, inşaat yaptırması mümkün değil. Biz bunun için diyoruz ki; Bucak'ta yeni yerler imara açılmalı ve arsaların maliyetleri düşmelidir."dedi. 


Emlak Danışmanı Mustafa Manav; "Emlak sektöründe yaşanan sorunlar ve problemlere rağmen yatırımın en güvenli limanının konut ve gayrimenkul olduğunu" sözlerine ekledi. Manav; "gayrimenkul her zaman yatırımcısına kazandırmıştır. Hiçbir kimse diyemez ki, ben evden, tarladan, araziden arsadan zarar ettim. Uzun vadede mutlaka kazanmıştır. "dedi.


Burdur Hedef Gazetesi