Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Büyük İstanbul Tüneli ve Kanal İstanbul'da projelendirme tamamlanıyor!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli'nin ve Kanal İstanbul'un projelendirme çalışmalarını bitirdiklerini açıkladı.


Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Bilgi Teknolojileri Kurumunda (BTK), Bakanlığın "2018 yılı değerlendirmesi ve 2019 yılı hedefleri"ne ilişkin düzenlenen basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu.


Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Kanal İstanbul'un etüt proje işlerini tamamladıklarını söyleyen Turhan, "Kanal İstanbul ile Montrö Boğazlar Sözleşmesi'nin hükümlerini açık ve örtülü bir şekilde ihlal etmeden, İstanbul Boğazı deniz ulaştırmasına açık tutularak alternatif ve ikinci bir kapı ve su yolu açılmış olacak. ÇED Raporu'nun onaylanmasını bekliyoruz. Çevre Düzeni Planı'nın onaylanmasını müteakip ihale ilanına çıkacağız" ifadelerini kullandı.


3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli'nin projelendirme faaliyetlerinin tamamlandığını söyleyen Turhan, İstanbul Boğazı'nı 3. defa denizin altından geçmeyi planladıklarını açıkladı.


Ankara-Sincan arası demir yolu sinyalizasyon çalışmalarının şubat ayı sonunda Ankara-Kayaş arasının ise mart sonunda tamamlanacağının altını çizen Bakan Turhan, "2018 yılı değerlendirmesi ve 2019 yılı hedefleri"ne  ilişkin Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunda (BTK) düzenlediği basın  toplantısının ardından basın mensuplarıyle bir araya geldi.


Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve İstanbul-İzmir Otoyolundaki  işletmecilerin hisse devrine ilişkin haberlere cevap veren Turhan,  Karayolları Genel Müdürlüğünün Yap-İşlet-Devret (YİD) sözleşmelerinde  yılbaşındaki kurlara göre yılda bir defa fiyat güncellemesinin yapıldığını belirterek, yıl boyunca bu fiyatın kullanıldığını söyledi.


Yavuz Sultan Selim ve Osmangazi köprülerinin konsorsiyumunda  Astaldi'nin bulunduğunu söyleyen Turhan, şu ifadeleri kullandı: 


"Astaldi ekonomik sıkıntı yaşıyor, dünya genelinde. Hisselerini  devretmek istiyor. Sözleşmesi gereği bu projeleri finanse eden bankaların, burada  yapılacak her türlü hisse devri, hak devri, sözleşme revizyonununda  bilgilendirmek ve onayını almak zorunda. Haklarının herhangi bir şekilde gasp  edilmemesi için. Bununla ilgili şu anda piyasa değerlendirmesi yapılıyor. 'Burası  bir işletme bu şirketin değeri ne? Bundan sonraki değeri ne olacak?' Hisselerine  talipliler var. Kendi ortakları içinde de dışardan da var. Çinliler de  ilgileniyor. Onlar da Astaldi'nin hisseleriyle ilgili değer belirlemesi  yapıyorlar. Bunların hepsi hem finans kuruluşu hem de idarenin onayına tabidir."


Bakanlığın projesi olan Avrasya Tüneli'nde dolar kuru  yılda iki defa güncellendiğinin altını çizen Bakan Turhan, ödenecek olan garantiye esas tutarın  hesabında fiyatın iki defa belirlendiğini söyledi.


Kuzey Marmara Otoyolu ile İstanbul-İzmir Otoyolu sözleşmelerinde yılda  bir kez tutarın belirlendiğini anlatan Turhan, "Bununla ilgili 2018'de  yaşanan aşırı kur değişikliği nedeniyle firmalar bize müracat etti. Biz de bunu  Hazine ile inceliyoruz. Burada mağduriyetin giderilmesi adına hem kamunun hem de  görevli şirketin hak ve hukukunu koruma adına Hazine'deki arkadaşlarımızla nasıl  bir çözüm yapılacağı konusunda çalışmalar devam ediyor." diye konuştu.


Arışı kur artışı dolayısıyla görevli şirketlerin, finans kuruluşlarına  yüksek faiz ödeme durumuyla karşı karşıya geldiklerini söyleyen Turhan, "Bunu biz,  eğer kuru yılda iki defa yaptığımızda ne kadarlık avantaj sağlayacaksa görevli  şirketin süresinden bunu keserek, kamunun hakkını korumak niyetindeyiz." dedi.