Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Büyük Postane – Sirkeci – İstanbul

Posta Telefon Telgraf (PTT) ve İstanbul Radyo Evi olarak hizmet eden tarihi bina. İstanbul’un Eminönü İlçesi’nin Sirkeci Semti’nde bulunmaktadır. Mimar Vedat Tek tarafından tasarlanan binanın yapımı 1905’te başlamış, 1909 yılında tamamlanmıştır… Günümüzde İstanbul PTT Başmüdürlüğü olarak hizmet veren binada bir de PTT Müzesi bulunmaktadır.
Büyük Postane – Sirkeci – İstanbul

Büyük Postane, Sirkeci, İstanbulBüyük Postane’nin tarihçesi nedir?


Büyük Postane, Sirkeci PTT Merkezi İstanbul'un Fatih ilçesindeki Sirkeci semtinde yer alan Türkiye'nin en büyük postane binasıdır 


Büyük Postane binasının inşaatına Posta ve Telgraf Nezareti binası olarak hizmet vermek üzere 1905 yılında başlanmıştır. 1909 yılında inşaatı tamamlanan binanın mimarı Vedat Tek'tir. 


Binanın adı 1930’larda “Yeni Postane”, sonradan “Büyük Postane” oldu. Yapı, mimar Vedat Tek'in ilk eseridir. Büyük Postane – Sirkeci – İstanbul


Büyük Postane’nin mimari özellikleri nelerdir?


Bina Sirkeci semtindeki Büyük Postane Caddesi üzerinde yer alır. Mısır Çarşısı ve Yeni Cami'ye yakın bir konumdadır. 4 katlı ve 3200 metrekarelik binanın girişi basamaklarla yükseltilmiş ve ön cephesinin her iki köşesi de öne çıkarılıp, yükseltilerek üzerleri kubbe ile kapatılmıştır. Binanın içinde 3 kat boyunca yükselen dikdörtgen bir orta mekan ve bunu çevreleyen odalar vardır. Bina 1927- 1936 yılları arasında İstanbul Radyoevi olarak da hizmet vermiştir. Günümüzde İstanbul PTT Başmüdürlüğü olarak hizmet vermekte, giriş katında ise tam teşekküllü bir postane şubesi yer almaktadır. 


Büyük Postane – Sirkeci – İstanbulYapımı, 1909 yılında tamamlanan bina, 6 yıllık bir inşa sürecinin ürünü. Posta ve Tegraf hizmetlerinin yanısıra İlk radyo yayınları, 1927’den 1936’ya kadar İstanbul Radyo Evi olarak hizmet veren “Büyük Postane” binasında gerçekleştirilmiş. Tarih içerisinde İstanbul Adliyesi’ne de tahsis edilen bu görkemli bina, Bab-ı Ali’deki gazetecilerin buluşma noktası olmuş. 


Birinci Ulusal Mimarlık Akımı’nın ilk örneklerindendir. Giriş kapısı üst tarafında çini işlemeli olarak eski yazı ile "Posta Telgraf Nezareti" yazılıdır. 


Süslemelerde 16. yüzyıl Osmanlı üslubu hakimdir. Cephe yontma taş ve mermerdir. Tuğlalarını Vedat Tek’in özel olarak tasarladığı sanılır. Ana giriş çok büyük bir salona açılır. Çatıya dek yükselen tavan, turuncu ve mavi renk ağırlıklı camlarla kaplıdır.


Büyük Postane – Sirkeci – İstanbul
Büyük Postane şimdi kullanılıyor mu?


Günümüzde İstanbul Avrupa Yakası PTT Başmüdürlüğü olarak hizmet etmekte, giriş katında ise tam teşekküllü bir postane (Sirkeci PTT Merkezi) yer almaktadır. İçinde ülkenin iletişim ve telekomünikasyon tarihi hakkında bir müze de barındırır.


Büyük Postane – Sirkeci – İstanbulBüyük Postane binası iletişim bilgileri nelerdir?


SİRKECİ


Adres HOBYAR MAH. BÜYÜK POSTANE CD. NO: 1 / 25

Yetkili İlçe FATIH Bağlı Old. Mer.

Telefon   0212 5113818 Faks

Çalışma Saatleri 08.30-17.00 Merkez Kodu 9852

Cumartesi 10.00-15.30 Pazar KAPALI Tatil KAPALI


Büyük Postane – Sirkeci – İstanbul