Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Büyükçekmece Kara Afrika Müzesi'nin temeli atıldı!

Büyükçekmece Kara Afrika Müzesi'nin temeli atıldı. Müzenin temel atma törenine Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, Gazeteci – Yazar Hıfzı Topuz, belediye meclis üyeleri de katıldı..


Gazeteci ve yazar Hıfzı Topuz, 50 yılı aşkın süre boyunca Afrika’nın değişik bölgelerini gezerek topladığı mask, takı ve çeşitli materyallerden oluşan koleksiyonunu Büyükçekmece Belediyesi’ne bağışlamıştı. Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, birbirinden ilginç Afrika’ya has materyallerden oluşan koleksiyonun en iyi şekilde muhafaza edilmesi ve sergilenebilmesi için Kara Afrika Müzesi’nin Büyükçekmece’de inşa edileceğini açıkladı. 


Müzenin temel atma törenine Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, Gazeteci – Yazar Hıfzı Topuz, belediye meclis üyeleri de katıldı. Dünyanın üçüncü büyük film platosu olan ve yapımı devam eden Midwood’un yanında hayata geçirilecek olan Kara Afrika Müzesi’nin temel arma töreninde konuşan Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün; “Bugün Büyükçekmece’de bir ilke daha imza attık. Büyük gazeteci ve yazar Hıfzı Topuz beyin, Büyükçekmece’ye hediye ettiği Afrika’dan toplanan 450’den fazla mask ve Afrika’yı simgeleyecek materyallerden oluşan koleksiyonu içinde barındıracak Kara Afrika Müzesi’nin temelini attık. Türkiye’de olmayanı yine Türkiye’de olmayan Midwood Film Platosu’nun bitişiğinde başlatmaktan son derece mutluluk duyuyorum. Biz Türkiye’de ilklere imza atmaya alışkın bir belediye ekibiyiz. Örnek TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi, televizyon kulesi, dünyanın 3. Büyük film platosu olan Midwood, Kara Afrika Müzesi ve tüm dünyanın mimarisine hayran kaldığı Sancaktar Yeraltı Camisi. Bu örnekler bizim ilkler kitabına giren bazı projelerimizdir. Şimdi bu zincire yeni bir halka daha ilave edildi. Kültür, sanat ve medeniyetlerin buluşması anlamında hem Büyükçekmece’ye, hem de ülkemize önemli katkı sağlayacak bir müzedir. Aynı zamanda da Uluslararası Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali’ne her yıl katılan 70’e yakın ülkenin de uğrak yeri olacaktır bu müze. Kültür ve sanat projelerimize yeni bir eser daha kazandırıyoruz, hayırlı olsun” diye konuştu.   


Büyükçekmece Belediyesi