Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Büyükdere Fidanlığı - Büyükdere

Türkiye'nin ilk meyve fidanlığıdır. 2013 esas alınırsa 85 yaşındadır.Sarıyer Hacıosman Bayırı’ndadır.


300 dönümlük alanı kaplar.


Büyükdere Fidanlığı, 1928 yılından Atatürk’ün emriyle kuruldu. Atatürk’ün, kendisine uzatılan meyve tabağındaki meyvelerin yurt dışından getirildiğini öğrenmesinden sonra verdiği talimatla kurulan Türkiye’nin ilk meyve bahçesi ve fidanlığı, aynı zamanda ülkemizin ilk Bahçıvanlık Kurs Merkezi de oldu. 1936 yılında faaliyete geçen Bahçıvanlık Kursu’ndan binden fazla kişi mezun oldu ve Büyükdere Fidanlığı’nda 200 civarında yabancı olmak üzere 100′ün üzerinde de meyve çeşidi yetiştirildi. 85 yıllık bir geçmişe sahip Büyükdere Fidanlığı, 2001 yılında İl Özel İdaresi tarafından kapatıldı.


2013'te Büyükdere Fidanlığı, bedelsiz olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmiştir. Arazinin asıl sahibi ise, İl Özel İdaresi yani valiliktir.


Belediye'ye devredilmesiyle, arazi rekreasyon (gezme-dinlenme) alanı yapılmak istenmektedir.


CHP'li İl Genel Meclis Üyesi İzzet Bayraktar Temmuz 2013'te konuyla ilgili olarak şu değerlendirmeyi yapmıştır:- “İktidar meclis üyelerinin mantığına göre, ‘nasılsa İl Özel İdareleri kapatılıp, malları büyükşehir belediyelerine verilecek. Bu nedenle Büyükdere Fidanlığı’nın devrinde de bir sakınca yok’. Sonuç olarak 4 buçuk yıldır İl Genel Meclisi’nde gördüğüm mantık tekrarlanıyor. AKP’nin bu kurumdaki mantığı ilk günden beri kamu mallarını bazı kişi ve kuruluşlar lehine paraya çevirme mantığıdır. Benim öngörüm bunların 15 yıldır göz koydukları fidanlık arazisini de paraya dönüştürecek bir projeleri olduğudur.” 


Fidanlığın Büyükşehir Belediyesi’ne devri ile ilgili önergeye İl Genel Meclisi’nde bulunan 154 AK Parti’li üyenin tamamı evet oyu verirken, 115 CHP’li, 2 DSP’li, 1 MHP’li ve 1 de SP’li üye red oyu vermiştir.


Büyükdere Fidanlığı - Büyükdere


(Fidanlık, Çayırbaşı istikametinden Hacıosman mahallesine çıkan bu yokuşun sağında kalan bölgededir.)