Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Buzlu cam

Bir yüzü donuklaştırılmış, şeffaflığı büyük oranda yitirilmiş cam türüdür. Dekoratif amaçlı konut içindeki kapılarda kullanılır.Buzlu cam

Buzlu cam nasıl yapılır?


Saydamlığı giderilmiş cam türü olan buzlu camın bir yüzü özel özdekle donuklaştırılmıştır. Ayrıca kimyasal ya da mekanik işlemlerle donuklaştırılmış cama denir. Cam kelimesi İngilizce ‘glas sun’dan gelmektedir. Camların birçok çeşidi mevcuttur. Buzlu cam da bunlardan biridir.


Buzlu camlar genellikle mimari amaçlara uygun bir şekilde üretilir. Çeşitli renk ve desenleri bulunan buzlu camlar, gizliliğin sağlanmak istendiği mekanlarda kullanılır. Buzlu camlar, biri desenli iki renkli ve renksiz camların merdane arasından geçmesi ile oluşturulur. Genellikle duş kabinlerinde ve iç bölmelerde kullanımına yer verilen buzlu camların derinliği önemlidir.


4 mm kalınlığa sahip olan buzlu camlar; 2000, 1200, 1400 ve 1600 mm ebatlarındadır.  Bronz, Bal, mavi ve yeşil renklere sahip olan buzlu camlar kesilebilir, delinebilir, temper olarak kullanılabilir.


Buzlu camlar hangi alanlardan kullanılır?


1.       Kapılarda

2.       Merpen korkulukları

3.       Balkon korkulukları

4.       Banyolarda

5.       Dekor amaçlı her alandaBuzlu camBuzlu telli camlar nedir?


Buzlu camlar oluşturulurken içine konulan tel ile buzlu telli cam oluşur. Darbe sonucunda parçalanmadığı için güvenli ürünlerdir. Bu şekilde yaralanmalar ve can kayıplarına sebep olmaz. Ayrıca yangın gibi olaylarda dumanın diğer bölmelere geçmesini engeller. 6 mm kalınlığa sahip olan buzlu telli camlar; 2440 ve 1830 mm ebatlarındadır.


Buzlu telli camlar nerelerde kullanılır?


1.       Asansörlerde

2.       Bodrum katlarında

3.       Mağaza raf sistemlerinde

4.       İç ve dış kapılarda

5.       Balkonlarda

6.       Teraslarda

7.       Işıklıklarda


Buzlu cam üreten markalar hangileridir?


1.       Şişecam

2.       Trakya Cam

3.       Okan Cam

4.       Akcan Cam

5.       Yakut Cam

6.       Marmara Cam

7.       İntercam

8.       Yıldız Cam


Buzlu cam