Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Çatı katı nedir?

Çatı katları, çatı ile son kat arasında bulunan ara yapılardır. Batılılar, bu katlara 'penthouse' da derler. Batılı örneklerde, garsoniyer olarak kullanımı, çatı katını farklı çağrışımlar yapan bir mekana dönüştürmüştür.


TÜRKİYE'DE ÇATI KATI AYRICA SATILAMAZ...
Biliyor muydunuz?

Bilgimizin kaynağı, ÇATIDER başkanı M. Nazım Yavuz. 

DİYOR Kİ:

Avrupa’da çatı katlarına devlet teşviki verilerek konut ihtiyacı karşılanıyor.

AMA: “Avrupa’da çatı katları ayrı bir kat, ayrı bir daire olarak satılıyor, bizde ise çatı katı yasal olarak ancak en üst kat ile bağlantılı olarak kullanılabiliyor. Yani ayrı bir yaşam alanı olarak görülmüyor. Almanya’da bir konuta, çatısından veya bodrumundan ayrı giriş yaptığınız zaman, ileride bu ayrı bir konut olarak değerlendirilebilir düşüncesiyle devlet bu projelere faiz indirimi uyguluyor, destek oluyor, teşvik sağlıyor. Bu durum artan konut ihtiyacının karşılanmasında büyük fayda sağlıyor. Türkiye’de ise birçok ilde, coğrafyanın özellikleri düşünülmeden çatı aralarının derecesi saptanmış durumda. Oysa ülkemizde nüfus genç ve konut ihtiyacı her geçen gün artıyor. Çatılar kullanıma açıldığında metrekare bazındaki konut ihtiyacı eksilecek.”

Çatı katı nedir, nasıl oluşturulur?


Çatı katı, çatı ile son kat arasında yapılan küçük yapıdır. Genelde erzaklar, kullanılmayan eşyalar için kullanılacağı gibi, çocuk odası olarak da kullanılabilir.


Çatı katı yapmak için bazı önemli noktalar gerekmektedir. 


Çatı katı

Çatı katı daireÇatı katı şu şekilde olur:

Çatı katı oluşturulması için öncelikle binanın çatısı yıkılır. Çalışmalara başlamadan önce çatı katı planı çizilir. Plan çizildikten sonra çatı iskeleti yapılır ve ardından duvarlar örülür. Kaba işçiliği bittikten sonra iç tasarımına sıra gelir. Çatı katının pencereleri takılır, kartonpiyer ve boya işlemi yapılır. 


Çatı katının tavan çalışmalarında biraz dikkatli olmak gerekir. Çünkü çatı katının tavanı eğimli olduğu için ebatları her odada farklıdır. 


Çatı katı

Çatı aktı tasarım örneğiÇatı katı tasarımı nasıl olur?


Çatı katında tasarıma başlamadan önce ısı yalıtımı kontrol edilmelidir. Yazın sıcak kışın soğuk olan çatı katlarında en önemli nokta ısı yalıtımıdır. Böyle bir durumda izolasyonunu iyi yapmak gerekir. Hoş gözüksede çatı katında ahşap ısı yalıtımı için iyi bir yapı maddesi değildir. 


Kullanışlı ve sevimli duran çatı katları iyi dekore edilmediğinde kullanışsız odalar olur. Bunun için çatı katlarında, özel üretilen mobilyalar kullanılmalıdır. 


Mobilya olarak çatı katında açık mobilyalar tercih edilmelidir. Sade bir tarzda dekore edilen çatı katları kullanım alanları bakımından kullanışlı olur.