Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Celalettin Güvenç kimdir? AK Parti Şanlıurfa Adayı 2014

Şanlıurfa Valisi iken Belediye Başkan Adayı olmak için istifa etmiş bürokrat. Celalettin Güvenç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından 03 Aralık 2013 tarihinde Şanlıurfa’nın mevcut belediye başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın yerine Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak ilan edildi.



Celalettin Güvenç kimdir? AK Parti Şanlıurfa Adayı 2014

AK Parti Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Celalettin Güvenç...



Celalettin Güvenç adı neden sürpriz oldu? 


AK Parti, Şanlıurfa’da büyük bir sürprize imza attı. Ahmet Eşref Fakıbaba’nın yerine Vali Celalettin Güvenç’i gösterdi.  2004 yerel seçimlerinde Ak Parti’den aday olarak belediye başkanı olan Fakıbaba, 2009 seçimlerinde ise bağımsız aday olarak yarışa girmiş ve kazanmıştı. Fakıbaba'nın 2009'da AK Parti'den aday olmamasının ardında, o dönemin AK Partili Şanlıurfa vekillerinin söylediği iddia edilen "Başbakan Erdoğan ceketini aday gösterse Urfa'da seçilir"  sözlerinin etkili olduğu kulislere yayılmıştı. 


Bağımsız aday olarak Belediye Başkanı seçilen Fakıbaba, daha sonra  Saadet Partisi’ne geçmişti. Fakıbaba,  Ocak 2013’te yeniden AK Parti’ye katıldı. (Kaynak: Hürriyet Gazetesi)



Celalettin Güvenç kimdir?


1959 Kahramanmaraş doğumlu olan Güvenç, Hukuk mezunu. Kaymakam, vali, müfettiş, müsteşar yardımcılığı görevlerinin ardından Erzurum ve Manisa valiliği yapan Güvenç, 2011 yılında Şanlıurfa Valiliği’ne atandı. 

Gazi Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Kamu Hukuku Anabilim Dalının İdare Hukuku Bölümünde Yüksek Lisansını tamamladı. 1997–1998 yıllarında Mahalli İdareler Dergisi yayın danışmanlığı yaptı. Halen Mali Hukuk Dergisinin yayın kurulu üyesi ve yazarlarındandır. Çeşitli mesleki dergilerde Türk Belediye ve idare mevzuatı hakkında yayımlanmış makaleleri bulunmaktadır.



Celalettin Güvenç hangi illerde görev yaptı?


1983 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Sırasıyla Devrek, Kargı Kaymakam Vekillikleri, Altınözü, Beytüşşebap, Kürtün Kaymakamlıkları, Adıyaman Vali yardımcılığı, Mülkiye Başmüfettişliği, Denizcilik Müsteşar Yardımcılığı ve Erzurum Valililiği yapmıştır. 27 Nisan 2008 tarihinde Manisa valisi olarak atanmıştır. 17 Ağustos 2011 tarihinde Resmî Gazetede yayımlanan bakanlar kurulu kararıyla Şanlıurfa Valiliği'ne getirilmiştir. 2014 yerel seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi'nden belediye başkan adayı olmak için, 30 Kasım 2013 tarihinde, valilik görevinden istifa etmiştir. Evli ve iki çocuk babasıdır. Ayrıca AK Parti Kahramanmaraş milletvekili Sıtkı Güvenç'in ağabeyidir.