Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Cendere caddesi - Kağıthane

İstanbul'un şehir içerisinde kalan en tehlikeli yollarından biridir. Kamyon trafiği çok yoğundur. Yıllarca yapılanma dışı kalan bölge, şimdi bu yolun çevresinde büyük bir yapılanma faaliyeti içerisine girmiştir.


Kağıthane İlçesi’nde kentsel dönüşüm projesi bu caddenin çevresinde gerçekleştirilmektedir. Cendere Vadisi denilen bu projeyle, caddenin 2013'te bile harap çevresi, yeni bir ekonomik sosyo-kültürel merkez olacak şekilde yeniden planlandı. 


CADDENİN KADERİ NASIL DEĞİŞECEK?


Cendere Vadisi hakkında daha ayrıntılı bilgi için tıklayın:

http://emlakansiklopedisi.com/wiki/cendere-vadisiİstanbul Büyükşehir Belediyesi, 14 Ocak 20ll'de aldığı bir kararla vadinin kaderini değiştirecek bir proje başlatmıştı. Proje, Cendere Vadisi'ndeki fabrikaların kaldırılarak, bölgeye bilişim, eğitim, Ar-Ge ve ticari tesisler ile 70 bin kişinin yaşayacağı konut alanlarının inşa edilmesini kapsıyor. Projenin çalışmaları ise Kağıthane Belediyesi tarafından sürdürülüyor. Bölgede şu an dikkat çeken iki önemli konut projesi var. Bunlardan biri, Eyvap fabrikası arazisi üzerine kurulacak olan Vadi İstanbul projesi. Ve hemen karşısında yer alan Seyrantepe Mix Project. Bu iki proje dışında bölgede daha çok ofis yatırımları dikkat çekiyor. 


CADDEYİ TARİF EDELİM:


Kağıthane'den Ayazağa istikametine gidilirken kullanılan yoldur. Eski Evyap (Arko) fabrikası (Şimdi Vadi İstanbul oluyor), pek çok televizyonun stüdyoları ve İSBAK bu yol üzerinde yer almaktadır. Cendere Vadisi projesi bittiğinde ise, bu cadde, çevresinde 100 bin kişinin yaşayacağı büyük bir bulvar gibi olacak.


Cadde Ayazağa-Cendere Yolu olarak da bilinir ve daha çok fabrika ve depolar ile anılır. Cadde, Galatasaray'ın stadının da hemen altında kalmaktadır. (Stad, tepenin üstünde; cadde, vadinin dibinde.)Hızla kabuk değiştiren caddede 2013 itibariyle şunlar var:


- Axis AVM projesi

Sur Yapı - Hayat Holding ortaklığıyla yapılmakta olan Kâğıthane’nin ilk ve tek AVM'si...


- Ofishane:

Cendere Caddesi No:18'de...


ACUN'UN DA BU CADDEYE İLGİSİ VAR


Kasım 2013'te PARA dergisinde şöyle bir haber yayınlanmıştı:


Acun llıcalı'nın konut projesi yapmak için Cendere Vadisi'ndeki birkaç fabrika arazisiyle ilgilendiği biliniyor ancak amacının konut işine girmek olmadığını söylüyor.


Bir süre önce Acun llıcalı'nın konut projesi yapmak için Cendere Vadisi'ndeki birkaç fabrika arazisiyle ilgilendiğini duymuştuk, llıcalı, Kağıthane ve Cendere'de yer sahipleriyle bazı görüşmeler yaptığını doğruluyor ancak amacının konut işine girmek olmadığını söylüyor. Bugüne kadar kiralık stüdyolarda çalışmak durumunda kaldıklarını belirten llıcalı, bir stüdyo kurmak istediğini belirtiyor. Bunun için de 10 dönüm yere ihtiyacı olduğunu, arazi için en az 10 milyon TL'lik kaynak gerektiğini belirten llıcalı, "Ben ev yapmam. Kanal alırım, stüdyo kurarım. Benim kafam ancak böyle işlere çalışır" diyor. 


CADDEYİ GÖSTERİR BAZI ADRES KROKİLERİ:


Cendere caddesi - KağıthaneCendere caddesi - Kağıthane