Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Çevre temizlik vergisi 1. taksiti 2018 ne zaman başlıyor?

Belediyelerin sunduğu temizlik hizmeti için konut ve işyeri kullanıcılarından alınan çevre temizlik vergisi 1. taksiti 2018 ne zaman başlıyor?


Konut ve işyerleri için her sene ödenmesi gereken vergiler arasında çevre temizlik vergisi de bulunuyor. Halk arasında çöp vergisi olarak da bulunan bu vergi arsa ve araziler için ödenmiyor.


Konut ve işyerleri için ödenecek vergi farklı şekillerde hesaplanarak ödeniyor. Konutların çevre temizlik vergisi su tüketim miktarına göre hesaplanarak, su faturasına yansıtılıyor. 


Ancak işyerleri için ödenecek bu vergi işyeri kategorisine göre hesaplanıyor ve ilçe belediyesinden ödeniyor. Peki, Çevre temizlik vergisi 1. taksiti 2018 ne zaman başlıyor?


Çevre temizlik vergisi 1. taksiti 2018 ne zaman başlıyor?

Çevre temizlik vergisi 1. taksiti 2018 1 Mart itibari ile başlıyor. İlk taksit ödemelerinin 31 Mayıs'a kadar yapılabildiği çevre temizlik vergisinde ikinci taksitler ise Kasım'da ödenecek.


Çevre temizlik vergisi 2018 ne kadar?


Konutlara ait çevre temizlik vergisi; su tüketim miktarı esas alınmak suretiyle metreküp başına büyükşehir belediyelerinde 32 kuruş, diğer belediyelerde 24 kuruş olarak hesaplanacak.


Belediyenin çevre temizlik hizmetlerinden yararlanan ancak, su ihtiyacını belediyece veya büyükşehir belediyelerine bağlı su ve kanalizasyon idarelerince tesis edilmiş su şebekesi haricinden karşılayan konutlara ilişkin çevre temizlik vergisi, aşağıda yer alan ilgili tarifelerin yedinci grubunun belediye meclislerince en son intibak ettirilen derecelere ait tutarlar üzerinden tahakkuk ettirilecek.


İşyerleri ve diğer şekilde kullanılan binalara ait çevre temizlik vergisi

İşyerleri ve diğer şekilde kullanılan binalara ait çevre temizlik vergisi, büyükşehir belediyeleri ve büyükşehir belediyeleri dışındaki belediyelerde aşağıdaki tarifelere göre uygulanacaktır.


Büyükşehir belediyeleri dışındaki belediyelerde uygulanacak çevre temizlik vergisi tarifesi:


Büyükşehir belediyeleri dışındaki belediyelerde uygulanacak olan çevre temizlik vergisi tarifesi aşağıda yer almaktadır.


Çevre temizlik vergisi 1. taksiti 2018 ne zaman başlıyor?


Büyükşehir belediyelerinde uygulanacak çevre temizlik vergisi tarifesi:


2464 sayılı Kanunun mükerrer 44 üncü maddesinin beşinci fıkrasına göre, büyükşehir belediyelerinde çevre temizlik vergisi, diğer belediyelerde uygulanan çevre temizlik vergisi tutarları yüzde 25 artırılarak hesaplanacaktır. Buna göre büyükşehir belediyelerinde uygulanacak olan çevre temizlik vergisi tarifesi aşağıda yer almaktadır.


Çevre temizlik vergisi 1. taksiti 2018 ne zaman başlıyor?İndirimli çevre temizlik vergisi uygulaması


Çevre temizlik vergisi 1. taksiti 2018 ne zaman başlıyor?

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com