Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Çevre temizlik vergisi yanlış hesaplanırsa ne olur?

Çevre temizlik vergisi, taşınmaz malın bina grup ve derecelerine göre vergilendiriliyor. Peki, çevre temizlik vergisi yanlış hesaplanırsa ne olur?


Çevre temizlik vergisi yanlış hesaplanırsa ne olur?


Konut ve işyeri kullanıcılarından alınan çevre temizlik vergisi hesaplamaları farklı şekilde yapılıyor. Konutlara ait çevre temizlik vergisi; su tüketim miktarı esas alınmak suretiyle metreküp başına hesaplanıyor. 


İşyerlerinde ise bina grup ve derecelerine göre hesaplama yapılıyor. Hesaplanan vergi, büyükşehir belediyelerinde yüzde 100 zamlı olarak uygulanıyor.


Örneğin 2015 yılı vergilendirme döneminde konutlara ait çevre temizlik vergisi; su tüketim miktarı esas alınmak suretiyle metreküp başına büyükşehir belediyelerinde 26 kuruş, diğer belediyelerde 20 kuruş olarak hesaplandı.


Peki, çevre temizlik vergisi yanlış hesaplanırsa ne olur? Yanlış hesaplanan çevre temizlik vergisi ödenirse ne olur? Fazla ödenen kısım geri alınabilir mi?


Herhangi bir şekilde yanlış vergilendirmeye tabi olunursa, yanlış vergilendirilmenin düzeltilmesi için bağlı bulunulan belediyeye bir dilekçeile başvurularak, yanlışlığın düzeltilmesi istenebiliyor.


Dilekçeye yanıt verilmemesi ya da olumsuz yanıt verilmesi halinde vergi mahkemelerinde yasal süreç başlatılabiliyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com