Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Dean Skira kimdir?

Dünyanın önemli aydınlatma tasarımcılarından biridir. Dean Skira, kendi adıyla Hırvatistan’da kurduğu firmasında faaliyet gösteriyor. Skira, aydınlatma tasarımlarıyla sektörünün önemli ödüllerine de sahip oldu.


 

Dean Skira kimdir?

Dean Skira, Aydınlatma Tasarımcısı, Hırvatistan Dean Skira ne zaman doğdu, kendini nasıl geliştirdi?


Dean Skira, 1962’de dünyaya geldi. Yirmi yılı aşkın bir süredir kentsel, peyzaj, ticari ve konut alanlar için yenilikçi aydınlatma çözümleri tasarlıyor. 


Dean Skira, çocukluk döneminde vitray ustası babasının işinden oldukça etkilenmişti. Işık ve kaynakları ile çok ilgileniyordu. Dean Skira nerede eğitim aldı?


1986 yılında New York'taki Moda Teknolojileri Enstitüsü'nde aydınlatma tasarımı ve iç tasarım konularını incelemek üzere ABD’ye gitti. Dean Skira firmasını ne zaman kurdu?


1990 yılında ülkesi Hırvatistan’da kendi aydınlatma tasarım şirketi Skira’yı kurdu. Kuzey Amerika IES Aydınlatma Mühendisliği New York bölümünün üyesi oldu. Skira hangi sosyal organizasyonlara üye?


Dean Skira, Hırvat Tasarımcılar Derneği ve Hırvat Aydınlatma Derneği üyesidir. Aydınlatma tasarımları, birçok uluslararası ödül tarafından onaylandı.Skira hangi ülkelerde konferanslar verdi?


Orta Doğu, Rusya, Slovenya, İtalya, İngiltere’de çeşitli projeler üzerinde çalışan Skira, düzenli olarak çeşitli üniversitelerde dersler veriyor ve ABD'ye İtalya, Almanya, İsrail ve Brezilya’ya konferanslar vermeye gidiyor. Skira hangi ödüllerin sahibi oldu? 


Codega Ödülü 2013: Aydınlatma tasarım projesi Rident Venedik 1’incilik ödülü kazandı. Codega Ödülü tasarımcılar, mimarlar, sanatçılar ve LED aydınlatma profesyonellerinin mükemmeliyet tanınması ve en iyi LED aydınlatma tasarım çözümleri ve projeler atanır.


Alman Tasarım Ödülü 2014 Aday: Alman Tasarım Konseyi, Alman Tasarım Ödülü 2014 Novamed için aydınlatma tasarımı ödülüne aday gösterdi.


İllumni Infinity Ödülü 2013: Parco della Luna için aydınlatma projesi bronz İllumni Infinity Ödülü’ne layık görüldü. İllumni Infinity’de 6’sı altın, 6’sı gümüş ve 9’u bronz olmak üzere toplam 33 ödül verildi.


Ürün Tasarım Ödülü 2013 IF: iGuzzini için Dean Skira tarafından tasarlanan Lun-up prestijli armatür tasarımı kazandı. IF 60 yıldır, iF ürün tasarım ödülü ödüllü tasarım ve için uluslararası kabul görmüş bir etiket olmuştur.


29 IALD Özel ödül 2012: Skira proje için özel ödülü Poliklinik Novamed ile aldı.


LDA 2012: IGuzzini için Dean Skira tarafından tasarlanan Lun-up, Yenilikçi aydınlatma dış armatür kategorisinde LDA 2012 ödülünü kazandı. 


ARC Yenilik Ödülü 2012: Aydınlatma armatürü Lun-up, En Yenilikçi Ürün kategorisinde Arc İnovasyon Ödülü kazandı.


Mies Van der Rohe Ödülü 2009 Aday: Avrupa Komisyonu ve CEOE Kurumu Mies van der Rohe tarafından ödüle aday gösterildi.


Uluslararası Aydınlatma Tasarım Ödülü 2009: Aydınlatma Mühendisliği Derneği tarafından verilen IES Aydınlatma Ödülü aydınlatma tasarımı profesyonellik, yaratıcılık ve özgünlük kamu tanıma için eşsiz bir fırsat sunuyor.


Uluslararası Dedalo Minosse Ödülü 2007-2008: Kuruluşundan bu yana ilk on yılını kutlayan Dedalo Minosse, türünün tek örneğidir. 


Lutron 2006 En Sıradışı Kurulum Ödülü: Lutron Inc, aydınlatma kontrol sistemlerinin lider üreticisi. 


Uluslararası Aydınlatma Tasarım Ödülü 2002 - Başarı Ödülü: Kuzey Amerika Aydınlatma Mühendisliği Derneği tarafından "Ortaçağ Şehir Buzet" projesine verilen ödüldür.Dean Skira iletişim ve ulaşım bilgileri nelerdir?


SKIRA D.O.O.


Adres: Veruda 60B, HR-52100 Pula, Croatia

Telefon: +385 (0) 52 535 940 

Faks: +385 (0) 52 535 949

E-Posta: info@skira.hr

Web Adresi: www.skira.hr