Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Değer artış beyanı için son 8 gün!

Gayrimenkul satışlarından elde edilen kazançlar için değer artış kazancı vergisi ödeniyor. Değer artış beyanı için son 8 gün bulunuyor..


Gayrimenkul satışlarından elde edilen kazançlar için değer artış kazancı vergisi ödeniyor. Bu vergi ödemesi ticari bir amaç güdülmeden yapılan gayrimenkul satışı için yapılıyor.


Değer artış kazancının vergilendirilmesi için taşınmazın iktisap tarihinden itibaren 5 sene içerisinde satılmış olması gerekiyor. 2015 yılında satılan gayrimenkuller için 2016 yılında değer artış kazancı vergisi ödeniyor. 


Değer artış kazancı vergisi beyana dayalı bir vergi olup, gayrimenkulünü satan kimsenin vergi ödemelerinden önce beyanname vermesi gerekiyor.


Değer artış kazançlarının beyan konusu edilip edilmeyeceği, elde edilen iradın istisna haddinin altında kalıp kalmadığına bağlı oluyor. İstisna haddini aşan tutarda gelir elde edilmesi halinde yıllık beyanname verilmesi gerekiyor.


Elde edilen değer artış kazancının safi miktarı, belirlenen istisna sınırını aşması durumunda, elde edilen gelir satışın yapıldığı yılı takip eden yılın Mart ayının 1 inci gününden 25 inci günü akşamına kadar Yıllık Gelir Vergisi Beyannamesi ile beyan edilmesi gerekiyor. 


Buna göre değer artış kazancı beyannamesi için son 8 gün bulunuyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com