Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Değer artış kazancı ödemeleri için son 2 hafta!

2016 yılı değer artış kazancı vergisini, gayrimenkulünü 2015 yılında satan kimseler ödüyor. Değer artış kazancı ödemeleri için son 2 hafta bulunuyor..


2016 yılı değer artış kazancı vergisini, gayrimenkulünü 2015 yılında satan kimseler ödüyor. Vergi ödemelerinin 1. taksiti Mart ayında, 2. taksiti Temmuz ayında ödeniyor. 


Ödemelerden önce 25 Mart'a kadar beyanname verilmesi gerekiyor. Buna göre beyannameler için son 8 gün varken, değer artış kazancı ödemeleri için son 2 hafta bulunuyor.


Gelir vergisi hesaplaması, www.gib.gov.tr internet adresinden (internet vergi dairesi /hesaplamalar /gelir vergisi hesaplama) otomatik olarak yapılabiliyor. 


Değer artış kazancı vergisi hesaplamaları ÜFE oranlarına göre yapılıyor. Taşınmazın satın alındığı tarih ile satıldığı tarihin ÜFE oranlarına göre yapılan hesaplama sonrasında vergi bedeli belirlenmiş oluyor. 


Gelir Vergisi;

Başkanlığın internet sitesi üzerinden anlaşmalı bankaların kredi kartları ile (Sadece GMSİ beyan edenler için),

Anlaşmalı bankaların internet bankacılığını kullanarak,

Anlaşmalı bankalardan,

Tüm vergi dairelerinden

ödenebilmektedir.


Mükellefler, 2014 yılında elde ettikleri gelirin beyanı konusunda her türlü bilgi için hafta içi 09:00-19:00 saatleri arasında Vergi İletişim Merkezini (VİMER - 444 0 189) arayabilirler.

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com