Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Değer artış vergisi ödemeleri için son gün bugün!

1 Mart tarihinde başlayan ilk taksit dönemi 31 Mart'ta sona eriyor. Buna göre, değer artış vergisi ödemeleri için son gün bugün..


Değer artış vergisi, Gelir Vergisi Kanunu gereğince ödenmesi gereken vergiler arasında bulunuyor. Kanunen, taşınmaz malların iktisap tarihinden itibaren 5 sene içerisinde elden çıkarılması halinde ödeniyor. 


5 seneden sonra satılan taşınmaz mallardan elde edilen kazanç vergilendirilmiyor. Ayrıca, miras kalan ve ivazsız bir şekilde edinen taşınmazlar için vergi ödemesi yapılmıyor.


Değer artış vergisi ödemeleri senede iki eşit taksit halinde yapılıyor. Vergi Mart ve Temmuz aylarında ödeniyor. 1 Mart tarihinde başlayan ilk taksit dönemi 31 Mart'ta sona eriyor.


Vergi; Başkanlığın internet sitesi üzerinden anlaşmalı bankaların kredi kartları ile (Sadece GMSİ beyan edenler için), Anlaşmalı bankaların internet bankacılığını kullanarak, Anlaşmalı bankalardan, Tüm vergi dairelerinden ödenebiliyor.


Ödenecek gelir vergisi hesaplaması, www.gib.gov.tr internet adresinden (internet vergi dairesi /hesaplamalar /gelir vergisi hesaplama) otomatik olarak yapılabiliyor. 


Hesaplama örneği


Evin Alındığı Tarih: Ocak 2013

Evin Satıldığı Tarih: Şubat 2015

Ev Alım Şekli: Bedel karşılığında

Evin Alış Değeri: 200 bin TL

Evin Satış Değeri: 300 bin TL


Ödenecek Vergi Tutarı 12.133 TL

Endeks Artışı 14%

Düzeltilmiş Alış Bedeli 228.019 TL

Tapu harcı 6.000 TL

Net Satış Bedeli294.000 TL

Safi Kar 65.981 TL

İstisna Tutarı 10.600 TL

İstisna Sonrası Matrah 55.381 TL

Vergilendirme Oran 22%
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com