Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Doğalgaz güvence bedeli geri ödeniyor mu?

Doğalgaz aboneliği sırasında mal sahibi ya da kiracıdan güvence bedeli tahsil ediliyor. Peki, sonradan bu doğalgaz güvence bedeli geri ödeniyor mu?


Doğalgaz güvence bedeli geri ödeniyor mu?


Doğalgaz aboneliği sırasında mal sahibi ya da kiracıdan (kullanıcıdan) güvence bedeli tahsil ediliyor. Doğalgaz güvence bedeli, doğalgaz abonelik işlemleri için yeni abonelerin faturalarına 2 eşit taksite bölünerek yansıtılıyor. 


Doğalgaz güvence bedeli, İGDAŞ’ın alacaklarını garanti altına alabilmek amacıyla mekanik sayaç kullanan abonelerden doğalgaz kullanım sözleşmesinin imzalanması sırasında aldığı bedel olarak tanımlanıyor.


Mekanik sayaç kullanan abonelerden abonelik sözleşmesinin imzalanması sırasında bir defaya mahsus olmak üzere, dağıtım şirketlerince alacaklarını garanti altına alabilmek amacıyla güvence bedeli alınmakta ancak ön ödemeli sayaç kullanan abonelerden ise güvence bedeli alınmıyor.


Peki, doğalgaz abonelerinden alınan doğalgaz güvence bedeli geri ödeniyor mu?


Doğalgaz güvence bedeli iadesi..

Mevcut bulunulan adresten başka bir adrese taşınırken ilk abonelik işleminde ödenen güvence bedeli geri alınabiliyor. Yeni abonelik yaptırıldığında bu bedel tekrar faturaya yansıtılıyor.


İsterseniz çıkacağınız evden güvence bedelini almadan yeni taşınacağınız eve nakil yaptırabilirsiniz. 

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com