Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Dolapdere – Beyoğlu – İstanbul

İstanbul’un Beyoğlu İlçesi sınırları içindeki semt. Dolapdere, Beyoğlu Kentsel Dönüşüm projelerinde ‘oteller bölgesi’ olarak geçiyor. Pek çok yatırımcı, bölgeden arsa almanın peşinde.Dolapdere – Beyoğlu – İstanbul

Dolapdere, Beyoğlu, İstanbulDolapdere nerede?


Taksim, Pangaltı ve Kurtuluş ve Kasımpaşa semtleriyle çevrelenen semt nispeten düşük gelir düzeyine mensup insanların yoğun olarak yaşadığı bölgelerdendir. 


Dolapdere, İstanbul'un Beyoğlu ilçesine bağlı semtlerden biridir. Taksim, Pangaltı ve Kurtuluş ve Kasımpaşa semtleriyle çevrelenen semt nispeten düşük gelir düzeyine mensup insanların yoğun olarak yaşadığı bölgelerdendir. Son yıllarda doğudan gelen iç göçler nedeniyle de nüfus profilinde değişiklikler görülmüştür.Dolapdere’deki ünlü yapılar hangileridir?


19. yüzyılda yaşayan ve 1855 yılında siyasi sığınmacı olarak ülkesinden ayrılarak İstanbul'a gelen Polonyalı şair Adam Mickiewicz'in yaşadığı ve kolera salgını nedeniyle yaşamını yitirdiği ev bugün müze olarak kullanılmaktadır.

Bilgi Üniversitesi'nin Dolapdere yerleşkesi bu semtte bulunur.Dolapdere – Beyoğlu – İstanbulDolapdere bölgesine yatırımcı ilgisi nasıl artıyor? 


Beyoğlu Belediyesi’nin internet sitesinde 16 Aralık 2013 tarihinde yayınlanan yazıya göre; Dolapdere’de esnafla bir araya gelen Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan bölgedeki yatırım faaliyetlerini ve ekonomik gelişmeyi değerlendirdi.


Son dönemde Beyoğlu’nun rotasını turizm ve kültür endüstrilerine çevirdiklerini belirten Demircan, Dolapdere bölgesinin de son dönemde ilçedeki yatırım rüzgarından nasibini almaya başladığını söyledi. Bölgede açılan işletmelerin Dolapdere’de istihdamı oldukça artıracağını söyleyen Demircan “Beyoğlu’nda işsizliğe son vermek için kolları sıvadık. Bu noktada işe turizmle başladık. Dolapdere’ye yapılan oteller bölgenin gelişimine ve özellikle işsizlik sorununa ilaç olacak. Bununla birlikte Beyoğlu’nda ekonomide canlanacak” diye konuştu.