Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Dükkan kira artış oranı hesabı Ekim 2016!

Taşınmaz mal kiralamalarında kira sözleşmesinin senelik olarak yenilenmesi halinde kiracıya senelik zam yapılıyor. İşte dükkan kira artış oranı hesabı Ekim 2016..


Taşınmaz mal kiralamalarında kira sözleşmesinin senelik olarak yenilenmesi halinde kiracıya senelik zam yapılıyor. Kanunen meskendeki kiracıya ÜFE oranında zam yapılması zorunlu oluyor. Ancak dükkandaki kiracıya meskendeki kiracıdan farklı şekilde zam yapılıyor.


Kanunda yapılan bir düzenleme ile işyeri kiralamalarında 2020 yılına kadar sözleşme serbestisi uygulanıyor. Bu süre zarfı içinde mal sahibi sözleşmeye bağlı kalmak şartı ile zam yapıyor. 


Sözleşmede herhangi bir oranın yazmaması durumunda kiraya istenilen oranda zam yapılabiliyor. Bugün açıklanan enflasyon oranları şu şekilde sıralanıyor:


ÜFE oranları:

Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık yüzde 0,29 arttı


Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2016 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 0,29 artış, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 3,79 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,78 artış ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 4,07 artış gösterdi.


Sözleşmede ÜFE yazıyorsa işyeri kira artış oranı; yüzde 4,07.


TÜFE oranları:

Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) aylık %0,18 arttı


TÜFE’de (2003=100) 2016 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 0,18, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 4,72, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,28 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 7,92 artış gerçekleşti.


Sözleşmede TÜFE yazıyorsa işyeri kira artış oranı; yüzde 7,92.


Konut kira artış oranı Ekim 2016!


Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com