Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Dündar Yetişener

İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği’nin Başkanıdır. İlk iş hayatına Koç Grubu ve Afa İnşaat’ta başladı.Dündar Yetişener


Dündar Yetişener nerelerde eğitim aldı?

Dündar Yetişener; 1959 yılında İstanbul’da doğdu.  Şişli Terakki Lisesi’nden sonra Marmara Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. Yüksek Lisans eğitimini ise İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi Muhasebe Bölümünde tamamladı.

Yetişener, evli ve iki çocuk babasıdır. 

Dündar Yetişener iş hayatında neler yaptı?

Yetişener iş hayatına Koç Grubu ve Afa İnşaat’ta başladı. Son olarak da Fibrobeton Şirketler Grubu’na geçti. Yetişener hala Fibrobeton Şirketler Grubu’nda Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev almaktadır.

Dündar Yetişener hangi kurum ve kuruluşlara üyedir?

Türkiye Genç İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği yapmış olan Yetişener, 12 yıldır İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği’nde (İMSAD) yönetimde çeşitli görevler yaptı. Son dönemde İMSAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığını yürüten Yetişener ayrıca çeşitli sektörel ve sosyal derneklerde aktif üyeliğini sürdürmektedir.

Dündar Yetişener kentsel dönüşüm projeleri ile ilgili neler söyledi?

İMSAD, İstanbul Kalkınma Ajansı desteğiyle ‘İnşaat Malzemesi Sektöründe Kentsel Dönüşüm Çerçevesinde Yenilikçilik ve Ar-Ge' isimli bir rapor hazırladı. İMSAD Başkanı Dündar Yetişener ise rapor sunumu sonrasında kentsel dönüşüm projeleri ile ilgili şu açıklamalarda bulundu:

Yaptığımız  anket çalışmaları sonucunda kentsel dönüşümün zamana yayılacağı ve uygulamaların nasıl olacağının sanayici açısından yeterince açık olmadığı söylenebilir. Bu nedenle dönüşümün yapılacağı illerde dönüşümün nasıl olacağı, hangi tarihlerde ve hangi belediye tarafından yapılacağı hakkında bilgilerin paylaşılması gerekir. Hatta mahalle mahalle takviminin belli olması gerekir.

Rusya Konut Geliştirme Vakfı toplantısında Dündar Yetişener neler söyledi?

20 Mayıs’ta düzenlenen Rusya Konut Geliştirme Vakfı toplantısında İMSAD Başkanı Dündar Yetişener, “Rusya’nın 38 farklı bölgesinde 16 milyon metrekarelik konut dizaynı ve inşaatı tamamlandı. Toplam 7 bin 93 hektara eşit 221 arsada konut yapımı tamamlanırken, 6 bin 324 hektarlık alan üzerinde de 103 proje geliştirme aşamasında bulunuyor” dedi.

Dündar Yetişener sözlerine şöyle devam etti:

Ülkelerimizin 100 milyar dolar ortak ihracat hedefi var. Rusya ülkemiz için her zaman üst sıralarda önemli bir ihracat pazarı olduğu gibi bu pazara olan ihracatın her yıl sürdürülebilir şekilde %10-15 artıyor olmasında hepimizin payı var. 2012 yılında ise Rusya’ya ihracatımız tarihinde en yüksek seviyeyi yakaladı. Bu genel pozitif tablodan duyduğumuz memnuniyeti belirtmek isterim.

Bizim faaliyet alanımız olan inşaat malzemesi sanayisinde de tablo farklı değil. Rusya biz üreticiler için ihracatta her zaman ilk 3 sırada yer alan istikrarlı bir pazar. Bu 2012 yılında da böyle oldu. Ama tabi ki bunu daha da geliştirmek arzusundayız. Rusya2ya toplam inşaat malzemesi ihracatımızın sadece %6’sını gerçekleştiriyoruz. Bu oran gelişme ihtiyacını ortaya koyuyor. Diğer vurgulamak istediğim bir konu da ihracat yanında Rusya’nın biz inşaat malzemesi sanayicileri için aynı zamanda bir yatırım ve üretim alanı olması. Pek çok üreticimiz, üyemiz yerel oyuncu olarak bilfiil bu pazara üretiyorlar ve belki buradan başka ülkelere de ihracat gerçekleştiriyorlar. Bu da Rusya’yı bizim için diğer ihracat pazarlarından ayrı tutan önemli bir faktör.

Türkiye İMSAD olarak ülkemizde önemli bir rekabetçi sektörü konfederatif bir yapıda temsil ediyoruz. Demirden, çimentoya, seramikten, yalıtıma, camdan pencereye, borudan pompaya;  35’ten fazla önemli üretim alanından bahsediyoruz. Türkiye İMSAD üyeleri arasında tüm bu sektörlerin lider üretici firmaları yanında sektör dernekleri ve paydaş üyeler de bulunuyor. Bu üye yapısıyla ülkemizin büyük üretici grupları yanında rekabetçi KOBİ’lerimize de ulaşan 15.000 noktalı bir iletişim ağıyla birlikte hareket ediyoruz. Bildiğiniz gibi Türkiye’de henüz gelişmekte olan bir ülke olarak altyapı ve üstyapı faaliyetleri devam ediyor. Bu hızlı faaliyet inşaat sektöründe her alanda ve bizleri özellikle 3 önemli alan olarak gördüğümüz proje-müşavirlik, inşaat malzemesi üretimi ve müteahhitlik alanlarında rekabetçi kılıyor.  İnşaat malzemesi sektörü konsolide edildiğinde ülkemizin ihracatçı sektörleri arasında birinci sırada yer alıyor. Ülkemiz ihracatının %16’sını geçen yıl bu sektör gerçekleştirdi. Ancak burada önemli olan nokta bu ihracatın %75’ine yakınını Türkiye İMSAD üyelerinin gerçekleştiriyor olması.

Dündar Yetişener’in iletişim bilgileri nedir?

Adres: Cumhuriyet Caddesi No:193 3B Harbiye Pk.34367 İstanbul – Türkiye

Tel: +90 212 296 24 74 Faks: +90 212 291 07 24

Web Adresi: www.imsad.org E-Posta: info@imsad.org