Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Ekim ayında kiralar ne kadar artacak?

Kiracılık hukuku gereğince kira sözleşmelerinin bir seneliğine daha yenilenmesi halinde kira bedelinde yıllık artış yapılıyor. Peki, Ekim ayında kiralar ne kadar artacak?


Kiracılık hukuku gereğince kira sözleşmelerinin bir seneliğine daha yenilenmesi halinde kira bedelinde yıllık artış yapılıyor.


Kanunen mesken ve işyerindeki kiracıya yapılan zamlarda enflasyon oranları kullanılıyor. Meskende ÜFE'nin kullanılması zorunlu olurken, işyerinde 2020 yılına kadar bu zorunluluk uygulanmıyor.


Kira hesaplamalarında kullanılan enflasyon oranları her ay Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanıyor.


Bugün TÜİK'in açıkladığı verilere göre, Ekim ayı kira artış oranları belli oldu. Bu ay kirada en fazla yüzde 4,07 oranında artış yapılabilecek.


Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi, Eylül 2016


Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık yüzde 0,29 arttı. Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2016 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 0,29 artış, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 3,79 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,78 artış ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 4,07 artış gösterdi.


Ekim ayı kira artışı hesaplama örneği

Mevcut kira bedeli 1000 lira olan bir kiracının kira sözleşmesinin bu ay yenilendiğini ve kirasına ne kadar zam yapılacağını hesaplayalım:


Mevcut kira: 1000 lira

Zam oranı: yüzde 4,07

Zam bedeli: 40,7 lira

Zamlı kira bedeli: 1040,7 liraIşıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com