Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Ekskavatör

Halk arasında ‘kepçe’ de denilen, toprak kazabilen ve kaldırabilen iş makineleridir.Ekskavatör özellikleri nedir?


Ekskavatör; toprak kaldırabilen makinelere denir. Bu makineler toprak kazıyabiliyor, çukur açabiliyor. Ekskavatörün tabanında bir “şasi” ya da çerçeve vardır. Şasi lastik tekerlekler ya da tırtıllar üzerine monte edilmiştir. Motor ile komuta edilebilir ve bu bölüm döner bir tabla üzerine oturtulmuştur. Uzun maden kola oturtulmuş kazı makinesinin yer aldığı kola bum adı verilir. Aşağı yukarı, ileri geri hareket edebilen çeşitli ekskavatör bulunur. 


Ekskavatörler hangi parçalara sahiptir?


Hidrolik ekskavatörlerde dizel motor, hidrolik donanım, hidrolik borular, bum ve kepçe bulunur. Ayrıca üst şasi ve alt şasi bölümleri de vardır. Ekskavatörlerde yer alan parçalar şöyledir:


Kepçe, kepçe silindiri, ARM(kol), ARM Silindiri, bum, bum silindiri, cer dişlisi, palet şasesi, istikamet tekeri ve palet pabucu.


Hidrolik ekskavatörler bir dizel motor, hidrolik donanımı, hidrolik boruları, ön ataşman (bum ve kepçe), üst şasi, alt şasi (yürüyüş takımı) den meydana gelmektedir.


Ekskavatör


Ekskavatörlerin parçaları ne işe yarar?


Dalıcı: Kil ve benzeri sıkışık malzemelerde kullanılır. En yüksek dalma kabiliyetine sahip bu parça çalıştığı sürece keskinliği yoktur.


Kısa: Kaya ve benzeri yüksek  yüksek koparma gücü gerektiren koşullarda kullanılan kepçe türüdür.


Uzun: Genel amaçlı kullanıma yönelik tüm özellikleri eşit tırnaklara denir.


Aşınma dirençli: Bu kepçe türü kum, çakıl gibi aşındırma özelliği yüksek ortamlarda kullanılır.


Uzun ömürlü tırnaklar: Ekskavatörler için geliştirilmiş olan ARM ilaveli dalıcı tırnaklar, yüksek dalma ve uzun aşınma ömrüne sahiptir.


Döner kepçeli ekskavatör nedir?


Genellikle inşaat ve maden işlerinde kullanılan döner kepçeli ekskavatör, büyük bir disk üzerinde dönen parçalardan oluşur. Uzunluğu 200 metre, yüksekliği ise 100 metredir. 5 yılda montajının yapıldığı bu ekskavatör, ortalama 100 milyon dolara yapılır. 13 bin tondan fazla olan ağırlıkları vardır. 


Dünyanın en büyük ekskavatörünün özellikleri nedir?


13 bin 500 ton ağırlığında olan dünyanın en büyük ekskavatörü 1978 yılında Almanya Hambach’da kömür madenlerinde kullanılmak üzere üretildi. Bagger 228 adı verilen bu ekskavatör, Hambach kömür madeninde kullanıldıktan sonra Garzweiler madenine taşındı. Bagger 228’in yapımı 5 yılda tamamlandı. 240 metre uzunluğunda ve 96 metre yüksekliğindedir. Ağırlığı 45 bin ton olan Bagger 228 günde 240.000 ton kömür kazma kapasitesine sahip. Şasi uzunluğu 46 metre uzunluğunda ve herbiri 3,8 metre genişliğinde. Bagger 228, günde 76.500 m3 den fazla hafriyat kaldırabiliyor.


Ünlü ekskavatör üreticisi firmalar hangileridir?


1. Hyundai

2. Cat

3. Komatsu

4. Volvo

5. Sumitomo

6. Fiat

7. Samsung


Ekskavatör

Ekskavatör fiyatları kaç TL'den başlayıp kaç TL'ye çıkıyor?


Ekskavatör fiyatları model ve markalarına göre değişkenlik gösterir. 2013 yılının Ocak ayında güncellenen ekskavatör fiyatları 90 bin TL ile 160 bin TL arasında değişiyor. Ekskavatör fiyatlarını belirleyen özelliklerinden biri de kaç tonluk olduğudur. Mesela; Cummins motorlu 30 tonluk bir ekskavatör 90 bin TL’den satıldığı gibi 21 tonluk ekskavatör 70 bin TL’den satışa sunulabiliyor. 


Ekskavatör operatörü nasıl olunur?


Ekskavatör operatörü, ekskavatörü kullanan dişiye denir. Endüstri Meslek Liselerinin İş Makineleri bölümünde okuyarak ya da kamu kurum ve kuruluşların verdiği meslek eğitim kurslarına gidilerek operatör olunabilir. Ayrıca isteyen kişiler özel taşıt ve sürücü kurslarına gidilerek de ekskavatör operatörlüğü yapabilir.