Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Elektrik faturası gecikme zammı ne kadar?

Elektrik faturasının zamanında ödenmemesi halinde bedeli devreye giriyor. Peki, elektrik faturası gecikme zammı ne kadar? Elektrik faturası gecikme zammı nasıl hesaplanır?


Elektrik faturası gecikme zammı ne kadar?


Elektrik faturaları, okunan sayaç değerine göre düzenleniyor. Kesilen elektrik faturası ödemesinin fatura üzerinde belirtilen süre içerisinde Elektrik Şirketinin tahsilat vezneleri, yetkili banka şubeleri ve PTT şubelerinde yapılması gerekiyor.


Bu sürenin geçmesi halinde gecikme bedeli devreye giriyor. Peki, elektrik faturası gecikme bedeli nedir? Elektrik faturası gecikme zammı ne kadar? Elektrik faturası gecikme zammı nasıl hesaplanır?


Elektrik faturası gecikme bedeli günlük olarak hesaplanıyor. Son ödeme tarihinden itibaren geçen gün sayısına (gecikme faiz oranı/30) ve ait olduğu dönemin faiz oranına göre hesaplanıyor.

Elektrik faturasının kesilmesi..

Fatura borcunun tamamının ödenmemesi durumunda, EPDK’nın müşteri hizmetleri yönetmenliği mevzuatında belirtilen süre içerisinde yeniden enerji verilmiyor.


Eğer evde hasta varsa evdeki hastanın durumu ile ilgili hastane raporu ve müşteri numarası ile birlikte en yakın Müşteri Hizmetleri Merkezine yazılı başvuru yapılabiliyor.

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com