Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Elektrik santrali sayısı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın açıklamalarına göre Türkiye’nin elektrik santrali sayısı 861’dir. 2002’de bu sayı 300’dü.Elektrik santrali sayısı
Elektrik santraliTürkiye’nin elektrik santralleri sayısı kaçtır?Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'nin elektrik kurulu gücünün son bir yılda yüzde 10 arttığını, santral sayısının da yüzde 17 artışla 861'e ulaştığını bildirdi.


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye’nin ağustos ayı elektrik kurulu gücüne ilişkin 05 Eylül 2013 tarihinde yazılı bir açıklama yaptı.Geçen sene kaç santral vardı?Enerji yatırımlarında 2013 için hedeflenen seviyede gidildiğini ifade eden Yıldız, şunları kaydetti:


"2012 yılı ağustos ayı sonunda 55 bin 380 megavat olan Türkiye toplam enerji kurulu gücü 2013 ağustos sonu itibarıyla yüzde 10,4 artışla 61 bin 151 megavat değerine ulaştı. Santral sayısı ise aynı dönemde yüzde 17 artışla 733’den 861’e çıktı. 2012’nin tamamında 4 bin 150 megavat devreye girmişken, sadece bu yılın ilk 8 ayında 4 bin 100 megavat gücünde 131 santral devreye girdi."


Yıldız, enerji üretim sektörüne 8 ayda yaklaşık 6 milyar dolarlık yatırım yapıldığına dikkati çekerek, ağustos ayları baz alındığında geçen yıl bir ay içinde 367 megavat devreye girmişken, bu yıl bu rakamın 870 megavat olduğunu vurguladı.


"Asıl sevindirici olan husus, yerli ve yenilenebilir kaynaklardan devreye giren kurulu gücün geçen yılın aynı ayına göre yaklaşık 6 kat artması oldu" ifadesini kullanan Yıldız, 10 yıl önce özel sektörün payı yüzde 34 iken, bugün yüzde 62’ye çıktığını kaydetti.


Anadolu Ajansı’nın haberine göre; Bakan Yıldız, enerji yatırımlarında Türkiye'ye duyulan güvenin sürdüğünü, ülkenin istikrarlı bir şekilde yoluna devam ettiğini belirtti.Türkiye’nin yakıt cinsine göre elektrik santral adetleri kaçtır?YAKIT CİNSLERİ                                                   SANTRAL ADET


FUEL-OİL + ASFALTİT + NAFTA + MOTORİN                 22

TAŞ KÖMÜRÜ + LİNYİT                                                      20

İTHAL KÖMÜR                                                                        7

DOĞALGAZ + LNG                                                              213

YENİLENEBİLİR + ATIK                                                       35

ÇOK YAKITLILAR KATI+SIVI                                              8

ÇOK YAKITLILAR SIVI+D.GAZ                                         44

JEOTERMAL                                                                          11

HİDROLİK BARAJLI                                                             69

HİDROLİK AKARSU                                                          365

RÜZGAR                                                                                67

TOPLAM                                                                              861


Elektrik santrali sayısı(Tablo: Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı)