Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emin Bayraktar

Bayraktar İnşaat’ın kurucusu ve onursal başkanıdır. Emin Bayraktar, Viaport Venezia ve Vialand gibi VIA markalı projeleri üreten Bayraktar İnşaat’ın yönetimini oğulları Ali, Mehmet ve Coşkun Bayraktar’a bıraktı.
Emin Bayraktar kimdir? 

Emin BayraktarKayseri doğumlu işadamıdır. Bayraktar İnşaat A.Ş. Yönetim Kurulu Onursal Başkanı’dır. Hemşehrisi Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün adının verildiği Abdullah Gül Üniversitesi Vakfı’nın destekçilerinden biridir. Emin Bayraktar, Bayraktar İnşaat’ı ne zaman kurdu?Bayraktar İnşaat, bir aile şirketi olarak 1953 yılının Ekim ayında Emin Bayraktar tarafından Ankara’da kuruldu. Türkiye genelinde 30 ilde 100’ü aşkın projeye imza atan Bayraktar İnşaat, 1996 yılında Ali Bayraktar, Mehmet Bayraktar ve Coşkun Bayraktar’ın girişimleriyle kurumsal bir yapıya geçerek Bayraktar Kardeşler İnşaat Taahhüt Ticaret A.Ş. ismini aldı.


Kayserili Emin Bayraktar, 1953 yılında inşaat işine başladığında Ankara'da kurulan diğer inşaat şirketlerinin aksine kamu ihalelerinden uzak durarak kendi yolunda yürümeyi seçti. (Forbes Dergisi, 2009)Bayraktar İnşaat’ta kardeşler arasında iş bölümü nasıl?Emin Bayraktar, Onursal Başkan. Coşkun ve Ali Bayraktar grubun İstanbul yatırımlarının başında. Daha çok ofis projeleri gerçekleştirilen Ankara yatırımlarının başında ise Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bayraktar bulunuyor. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Bayraktar. AVM projeleri, yeni yatırımlar ve gayrimenkul geliştirme işleri ise VIA Development & Management Co. Yönetim Kurulu Başkanı ve Bayraktar İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Coşkun Bayraktar'ın sorumluluk alanında.Bayraktar Kardeşler hangi işlere imza attı?Bayraktar Kardeşler, genellikle Anadolu’da özellikle de Ankara’da büyük yatırımlar yaptı. Ankara’da rezidans ofis, alışveriş merkezleri yatırımları bulunuyor. Twins, Center ve Tower projeleri gerçekleştirdi. Sadece Bayraktar Twins projesi 60 milyon euro’ya mal oldu.


Ankara’da 2 yeni iş merkezi projeleri daha var. İstanbul’daki tek projeleri VIA/PORT. 


Grubun projeleri şöyle:


Bayraktar Tower: Ankara Söğütözü’nde rezidans ofis ve alışveriş merkezi olarak kuruldu. Toplam 28 kattan ve 2 bloktan oluşuyor, tamamlandı.


Bayraktar Center: Ankara’daki ilk A sınıfı ofislerin olduğu bir proje. Balgat’ta inşa edildi, tamamlandı.


VIA/Life: VIA/PORT’tan sonra grubun 3. alışveriş merkezi projesi. Ankara’da bitmek üzere olan proje yakında açılacak.


Kayseri Park: Orta Anadolu’nun en büyük alışveriş merkezi. 64 bin metrekare içinde 130 mağazayı barındırıyor. Bölgede bin kişiye istihdam sağladı, 25 milyon euro’ya mal oldu.


VIA/PORT, Türkiye’nin en büyük outlet merkezi. 110 milyon dolara mal oldu. Alışveriş merkezinin hemen yanında büyük bir fuar merkezi ve otel alanı da inşa ediliyor. Anadolu yakasının ilk fuar alanı burada inşa ediliyor. 


VIA/PORT Otel (2009 sonunda açılacak) ve kongre-fuar merkezi (2010’da açılacak).


Bayraktar Twins (faaliyette)


Ankara Kent Park (ortaklık)


Bayraktar Residence


Önerilen Bağlantılar : TOKİ Kayseri kura