Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak sektörüne müsilaj etkisi!

1.5 senedir Kovid-19 krizi yetmiyormuşçasına şimdi de deniz salyası denilen müsilaj tehlikesi ortaya çıktı. Müsilaj yalnızca İstanbul sahillerini değil ve tüm Marmara kıyılarını, Ege ve Karadeniz sahillerini de etkisi altına aldı. Salya, emlak sektörünü de etkiledi...


1.5 senedir Kovid-19 krizi yetmiyormuşçasına şimdi de deniz salyası denilen müsilaj tehlikesi ortaya çıktı. Posta Gazetesi'nden Meltem Kara Söyleyenoğlu'nun haberine göre; müsilaj yalnızca İstanbul sahillerini değil ve tüm Marmara kıyılarını, Ege ve Karadeniz sahillerini de etkisi altına aldı. Durum bu şekilde olunca tatilciler paniğe kapıldı ve iptaller arttı. Müsilaj, emlak sektörünü de etkiledi. 

Marmara Denizi'nin başı, geçen senenin Kasım'ından beri su yüzeyini ve derinlerini kaplayan deniz salyasıyla (müsilaj) dertte. İstanbul, Adalar, Tekirdağ, Çınarcık, Bursa, Erdek, körfezler, sahiller ve denizin derinleri de kapsayacak şekilde bütün Marmara, yoğun müsilajla karşı karşıya.

Emlak sektörüne müsilaj etkisi!

EV BAKANLAR BEKLEMEYE GEÇTİ 

Marmara Denizi'nin kıyılarını etkisi altına alan, halk arasında deniz salyası şeklinde belirtilen müsilaj, gayrimenkul sektörünü de etkiliyor.

Salyanın kıyıya vurmadığı sahil kentlerinde bir duraksama yaşanmadı fakat kirliliğin görüldüğü kesimlerde kişiler tedirgin olmaya başladı. Müsilajın olduğu kıyılarda yazlık veya yatırım amacıyla konut almak veya kiralamak isteyenler beklemeye karar verdi. Kaparo vererek son adımları atacak olan kişilerden kararlarını iptal edenler de görüldü.

Emlak sektörüne müsilaj etkisi!

KAPORALAR İPTAL 

Salyanın yoğun olarak bulunduğu yerlerin başında Balıkesir kıyıları yer alıyor. Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Balıkesir Temsilciliği Başkanı Raşit Özen, müsilajın bölgedeki emlak sektörünü nasıl etkilediğine ilişkin konuştu. Özen, şunları kaydetti: 

“Yakın dönemde vazgeçen birkaç müşterimiz oldu. Kaparo veren müşteriler şu an önünü göremediği için beklemeyi tercih ediyor. Telefon ve ziyaretçi trafiğimizde de azalma var. Günde 50 müşteri ile konuşurken şimdi 10-15 müşteri arıyor.”

Arayanların da konutun fiyatı, büyüklüğünden önce sahilin ne durumda olduğu sorusunu yönelttiğini belirten Özen, “Şu anda yalnızca evlenme, tayin gibi mecburi sebeplerle, ihtiyacı olanlar gayrimenkul bakıyor. Yatırım ve yazlık amaçlı son bir haftadır işlem gerçekleşmedi” diye konuştu. Özen, fiyatların henüz etkilenmediğini fakat salya sorunu çözüme kavuşturulmazsa ilerleyen dönemde etkileyebileceğini belirtti. 

 Emlak sektörüne müsilaj etkisi!

KALICI OLURSA ETKİLER 

Marmara Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Adnan Yeşiltaş da konuya ilişkin konuştu. Adnan Yeşiltaş, müsilaj sebebiyle şu an için olumsuz bir etkiyle karşılaşmadıklarına dikkat çekti. 

Bursa, Yalova, Tekirdağ bölgelerinde faaliyet gösteren emlak danışmanları ise birçoğu bu kirliliğin geçici olduğuna, kısa süre içinde temizleneceğine dikkat çekerek piyasayı etkilemediğini söylüyor. Fakat uzun süren bir kirlilik yaşanırsa deniz kenarlarındaki satış ve kiralamalarda olumsuz yansımalar olacağını ifade ediyor.