Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak ve çevre temizlik vergisi için son 2 gün!

Gayrimenkuller için ödenmesi gereken emlak ve çevre temizlik vergisi için son 2 gün kaldı. Vergi mükelleflerinin en son 30 Kasım'da ödemelerini gerçekleştirmiş olmaları gerekiyor....


 Emlak ve çevre temizlik vergisi için son 2 gün!

Gayrimenkuller için ödenmesi gereken emlak ve çevre temizlik vergisi için son 2 gün kaldı. Vergi mükelleflerinin en son 30 Kasım'da ödemelerini gerçekleştirmiş olmaları gerekiyor.


Aksi halde vergi mükellefleri vergi cezası ile karşılaşabiliyor. Mükelleflerin böyle bir ceza ile karşılaşmamaları için kimi belediyeler haftasonu da vergi tahsilatı yapabiliyor.


Emlak vergisini; taşınmaz malın sahibi öderken, çevre temizlik vergisini ise taşınmaz malın kullanıcısı ödüyor. Bu ayrıma mal sahibi ile kiracıların dikkat etmeleri gerekiyor.


Örneğin bir dükkanınız olduğunu ancak kiraya verdiğinizi düşünelim. Dükkanın emlak vergisinden mal sahibi olarak siz sorumlu olacaksınız, çevre temizlik vergisinden ise kullanıcı kimse olan kiracı sorumlu olacak.


Dükkanı kendiniz kullanmanız halinde ise çevre temizlik vergisi ödemelerinden de siz sorumlu olacaksınız.


Emlak vergisi, Türkiye sınırları içerisinde yer alan tüm taşınmaz mallar için ödenirken, çevre temizlik vergisi; konut, işyeri ve diğer şekillerde kullanılan yapılar için ödeniyor.Arsa ve araziler için çevre temizlik vergisi ödenmiyor.