Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak ve çevre temizlik vergisi için son gün bugün!

Gayrimenkul sahibi ve kullanıcılar tarafından ödenmesi gereken emlak ve çevre temizlik vergisi için son gün bugün olup, mükelleflerin ödemelerini mesai bitimine kadar gerçekleştirmeleri gerekiyor..


Emlak ve çevre temizlik vergisi için son gün bugün!


Mesken, işyeri, arsa ve araziler için emlak vergisi; mesken ve işyeri kullanıcıları için ise çevre temizlik vergisi ödenmesi gerekiyor. Senede iki eşit taksit halinde ödenen bu iki verginin ikinci taksit ödemeleri 1-30 Kasım tarihleri arasında yapılıyor.


Buna göre, emlak ve çevre temizlik vergisi için son gün bugün olup, mükelleflerin ödemelerini mesai bitimine kadar gerçekleştirmeleri gerekiyor.


Aksi halde ödeme 1 gün bile gecikirse, aylık vergi cezası uygulanıyor. Ödemenin geciktiği her ay için yüzde 1.40 oranında “emlak vergisi gecikme zammı” alınıyor. 


Vergi ödemeleri taşınmaz malın bağlı olduğu ilçe belediyesine giderek yapılıyor. Taşınmazın bir başka şehirde olması halinde emlak vergisi PTT aracılığı ile ya da tüm belediyelerden ödenebiliyor.


Buna karşın taşınmaz bir başka şehirdeyse çevre temizlik vergisi ödenmiyor. Taşınmazın kullanıcısı kimse vergiden o sorumlu oluyor. Taşınmazın kullanılmaması halinde ise, vergiden muaf olunuyor. 


Kullanılmayan taşınmazın çevre temizlik vergisi muafiyeti için belediyeye bir dilekçe ile müracaat edilmesi gerekiyor.  


Örnek çevre temizlik vergisi muafiyet dilekçesi:


 ........... Belediye Başkanlığı Mali Hizmetler Müdürlüğü’ne.................... sicil numaralı mükellefim ..................... Mahallesi .................... sokak ........ numarada bulunan işyerim boştur. Gereği için yerinde yoklama yapılmasını arz ederim.İsim/Soyisim


Adres:


Tel:
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com