Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak ve çevre temizlik vergisinde son 2 hafta!

Gayrimenkullerin emlak ve çevre temizlik vergisinde 2. taksit ödemelerinde son 2 hafta kaldı. Henüz ödeme yapmamış olan mükelleflerin ödemelerini bu süre içerisinde yapmaları gerekiyor..


Gayrimenkuller için ödenmesi gereken emlak ve çevre temizlik vergisinde 2017 yılı 2. taksit ödemelerinde son 2 hafta kaldı. Vergi mükelleflerinin bu süre içerisinde ödemelerini tamamlamaları gerekiyor. 


30 Kasım'a kadar yapılmayan ödemelerde, ödeme 1 Aralık'ta dahi yapılmış olsa aylık vergi cezası kesiliyor. Aylık vergi cezası, vergi bedeli üzerinden yüzde 1.40 oranında hesaplanıyor.


Emlak ve çevre temizlik vergisi nereye ödenir?

Emlak ve çevre temizlik vergisi, gayrimenkulün bağlı bulunduğu yerin belediyesinde ödeniyor. Gayrimenkulün başka bir ilde yer alması halinde ödemeler tüm belediyelerden yapılabiliyor.


Emlak ve çevre temizlik vergisi aynı zamanda e-belediye sistemi ile internet üzerinden online bir şekilde ya da PTT havalesi ile de ödenebiliyor. PTT Havalesi için belediyelerin banka hesap Numaraları ile emlak vergisi mükellef numarasının yazılması gerekiyor.


Emlak vergisi ne kadar?

Emlak vergisi, konut, işyeri, arsa ve arazilerde farklı oranlarda hesaplanıyor. Ayrıca büyükşehirde vergi oranları yüzde 100 zamlı olarak uygulanıyor. 


Emlak vergisi oranları 2017

Türü Normal yöre Büyükşehir

Mesken Binde 1 Binde 2

İşyeri Binde 2 Binde 4

Arsa Binde 3 Binde 6

Arazi Binde 1 Binde 2


Çevre temizlik vergisi ne kadar?

Çevre temizlik vergisi de konut ve işyerlerinde farklı şekillerde hesaplanıyor. Konutlara ait çevre temizlik vergisi; su tüketim miktarı esas alınmak suretiyle metreküp başına büyükşehir belediyelerinde 28 kuruş, diğer belediyelerde 21 kuruş olarak hesaplanıyor.


Büyükşehir belediyeleri dışındaki belediyelerde işyerleri için uygulanacak çevre temizlik vergisi tarifesi:

Emlak ve çevre temizlik vergisinde son 2 hafta!


Büyükşehir belediyelerinde işyerleri için uygulanacak çevre temizlik vergisi tarifesi:

Emlak ve çevre temizlik vergisinde son 2 hafta!


İndirimli çevre temizlik vergisi 

Emlak ve çevre temizlik vergisinde son 2 hafta!
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com