Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak vergisi 1. taksiti 2018!

Geçtiğimiz sene gayrimenkul satın alanlar dahil, tüm gayrimenkul sahipleri 2018'de emlak vergisi ödeyecek. Peki, emlak vergisi 1. taksiti 2018 ne zaman ödenecek?


1319 sayılı Kanun gereğince Türkiye sınırları içerisinde yer alan tüm gayrimenkuller için emlak vergisinin ödenmesi gerekiyor. Emlak vergisi ödemeleri senede iki eşit taksit halinde ödeniyor.


2018 yılı vergi takvimine göre, emlak vergisi 1. taksit 2018 ödemeleri bir ay sonra 1 Mart itibari ile başlayacak. İlk taksitler için ödemeler 31 Mayıs'ta sona erecek. Vergide ikinci taksitler ise Kasım ayında ödenecek.


Emlak vergisi için ödenecek bedel, taşınmazın değeri üzerinden emlak vergisi oranlarının hesaplanması ile tespit ediliyor. 2018 yılında tahsil edilecek emlak vergisi oranları şu şekilde sıralanıyor:


Türü Büyükşehir Olan İller Büyükşehir Olmayan İller


Mesken     Binde 2     Binde 1

İşyeri        Binde 4     Binde 2

Arsa          Binde 6     Binde 3

Arazi         Binde 2     Binde 1Emlak vergisini kimler öder?

Emlak vergisini, gayrimenkulün maliki, varsa intifa hakkı sahibi, her ikisi de yoksa bina veya arazide malik gibi tasarruf edenler emlak vergisinin mükellefi oluyor. Ayrıca bir bina veya arazide paylı mülkiyet halinde malik olanlar hisseleri oranında mükellef oluyor. Elbirliği mülkiyette ise malikler vergiden müteselsilen sorumlu oluyor.


 


Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com