Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak vergisi 2. taksit son ödeme tarihi 2018!

Türkiye sınırları içerisinde yer alan tüm gayrimenkuller için ödenen emlak vergisinde ikinci taksit dönemi yaklaşıyor. İşte emlak vergisi 2. taksit son ödeme tarihi 2018..


1319 sayılı kanun gereğince Türkiye sınırları içerisinde yer alan tüm gayrimenkuller için ödenen emlak vergisinde ikinci taksit dönemi yaklaşıyor.


Vergiyi bina veya arazinin maliki, varsa intifa hakkı sahibi, her ikisi de yoksa bina veya arazide malik gibi tasarruf edenler ödüyor. Bir bina veya arazide paylı mülkiyet halinde malik olanlar hisseleri oranında mükellef oluyor, elbirliği mülkiyete sahip malikler ise vergiden müteselsilen sorumlu oluyor. 


Emlak vergisi, bağlı olunan ilçe belediyelerine ödeniyor. Vergi senede iki eşit taksit halinde ödeniyor. İlk taksit ödemeleri Mart, Nisan ve Mayıs aylarında yapılıyor. Buna göre 2018 yılının ilk taksiti 1 Mart-31 Mayıs 2018 tarihleri arasında ödendi. Peki, emlak vergisi 2. taksit son ödeme tarihi 2018 ne zaman?


Emlak vergisi 2. taksit son ödeme tarihi 2018


Vergide ikinci taksit ödemeleri Kasım ayı içerisinde yapıyor. Buna göre Emlak vergisi 2. taksit son ödeme tarihi 30 Kasım 2018.


Ancak tüm borcunu ilk taksit dönemi içerisinde kapatanlar Kasım'da herhangi bir bedel ödemiyor. 
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com