Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak vergisi beyannamesi her yıl verilir mi?

Emlak vergisi için mal sahipleri beyanname vermek zorunda olabiliyor. Peki, emlak vergisi beyannamesi ne zaman verilir? Emlak vergisi beyannamesi her yıl verilir mi?


Emlak vergisi, tüm gayrimenkuller için ödeniyor. Mükellefler vergi borçlarını senede 2 eşit taksit halinde ödeyebiliyor.


Vergi için mal sahipleri beyanname vermek zorunda olabiliyor. Peki, emlak vergisi beyannamesi ne zaman verilir? Emlak vergisi beyannamesi her yıl verilir mi?


Emlak vergisi beyannamesi her yıl verilmiyor. Emlak beyannamesi, her dört yılda bir genel beyan döneminde mükelleflerin bağlı bulundukları ilgili belediyelere veriliyor. Bunun dışında herhangi bir zaman diliminde emlak beyannamesi veremiyorsunuz. 


Yeni alınan bir taşınmazın beyanı..

Yeni alınan bir taşınmazın emlak beyannamesi tapunun alındığı yılın sonuna kadar verilebiliyor. Bu yıl sonrasında verilen beyannamelere cezai yaptırım uygulanıyor. 


Örneğin 2016 Mart'ta alınan bir taşınmaz mal için 31 Aralık 2016 tarihine kadar beyanname verilebiliyor. Ödemeler ise 2017 yılında başlıyor.


İştirak halinde (elbirliği mülkiyetinde) Hissedarlar birlikte verebileceği gibi, herhangi bir hissedar tek başına da beyanname verebilir. Müşterek mülkiyette (paylı mülkiyette) beyanname münferiden verilir.

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com