Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak vergisi bildirimi ne zaman verilir?

Emlak vergisi, 1319 sayılı kanun gereğince ödeniyor. Peki, emlak vergisi bildirimi ne zaman verilir?


Emlak vergisi, 1319 sayılı kanun gereğince Türkiye sınırları içerisinde yer alan arsa, arazi, konut ve işyeri gibi tüm gayrimenkuller için emlak vergisi ödeniyor. 


Bina ve arazi vergisi mükellefiyeti; 1319 sayılı kanunun 33 üncü maddenin (1) ilâ (7) numaralı fıkralarında yazılı vergi değerini tadil eden sebeplerin doğması halinde bu değişikliklerin vuku bulduğu, aynı maddenin (8) numaralı fıkrasında yazılı halde ise bu duruma bağlı olarak takdir işleminin yapıldığı tarihi,


Dört yılda bir yapılan takdir işlemlerinde takdir işleminin yapıldığı tarihi, Muafiyetin sukut ettiği tarihi, takip eden bütçe yılından itibaren başlıyor.


Buna göre gayrimenkul alım satımından sonra yapılması gereken işlem emlak vergisi bildirimi olarak karşımıza çıkıyor. Emlak vergisi için bildirimler belediyeye veriliyor.


Peki, emlak vergisi bildirimi ne zaman verilir?


Emlak vergisi bildirimi, taşınmazın satışının gerçekleştiği senenin sonuna kadar veriliyor. Buna göre 2016 yılında satın alınan taşınmazların vergi mükellefiyeti 2017 yılında başlıyor. Bu nedenle 2016 yılının sonuna kadar da emlak vergisi bildiriminin verilmiş olması gerekiyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com