Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak vergisi borcu yapılandırma 2016!

Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun gereğince beyan edilmemiş veya eksik beyan edilmiş vergiler yapılandırılabiliyor.


Geçtiğimiz haftalarda yürürlüğe giren Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun gereğince beyan edilmemiş veya eksik beyan edilmiş vergiler yapılandırılabiliyor.


Yapılandırma dahilinde vergi borçlarının aslı ödenecek olup, ceza ve faizler ise siliniyor.


Emlak vergisi borcu da yapılandırılabiliyor. Yapılandırma dahilinde 30 Haziran 2016'ya kadar olan borçlar taksitlendirilebiliyor.


Emlak vergisi borcu olan vatandaşların yapılandırma için bağlı oldukları belediyeye başvurmaları gerekli oluyor. Başvurular en son 31 Ekim tarihine kadar yapılabiliyor.


Emlak vergisi, sahip olunan gayrimenkuller için senede iki eşit taksit halinde ödeniyor.


Emlak vergisi ödemek ile mükellef olanlar; Bina veya arazinin maliki, varsa intifa hakkı sahibi, her ikisi de yoksa bina veya arazide malik gibi tasarruf edenler oluyor. 


Bir bina veya arazide paylı mülkiyet halinde malik olanlar hisseleri oranında mükelleftirler. Elbirliği mülkiyette ise malikler vergiden müteselsilen sorumludurlar.Emlak vergisi ödemelerini kaçıranlar dikkat!Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com