Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak vergisi cezası ne kadar?

Emlak vergisinin zamanında ödenmemesi halinde vergiye ceza uygulanıyor. Peki, emlak vergisi cezası ne kadar?

1319 sayılı kanun gereğince Türkiye sınırları içerisinde taşınmaz malı bulunan herkes emlak vergisi mükellefi oluyor. Vergi için ödenecek bedel taşınmazın değeri üzerinden hesaplanıyor.


Konutların vergi oranı büyükşehir sınırlarında binde 2; büyükşehir olmayan yerlerde ise binde 1 olarak hesaplanıyor. İşyeri, dükkan emlak vergisi oranı büyükşehirde binde 4, büyükşehir olmayan belediyede ise binde 2 olarak uygulanıyor.


Arsa ve arazilerde ise vergi oranları şu şekilde; Büyükşehirdeki bir arazinin vergi oranı binde 2, büyükşehirde olmayan bir arazinin vergi oranı binde 1; Büyükşehirdeki bir arsanın vergi oranı binde 6, büyükşehirde olmayan bir arsanın vergi oranı binde 3 oranı ile vergi hesabı yapılıyor.


Vergi senede iki taksitte ödenebiliyor. İlk taksitin Mart, Nisan ve Mayıs aylarında ödendiği verginin ikinci taksiti Kasım ayında ödeniyor. Verginin zamanında ödenmemesi halinde vergiye ceza uygulanıyor. Peki, emlak vergisi cezası ne kadar?


Emlak vergisi cezası 2016 ne kadar?

Emlak vergisinin zamanında ödenmemesi halinde yüzde 1.40 oranında aylık gecikme zammı uygulanıyor. Örneğin emlak vergisi borcunuzun 100 TL olduğunu düşünelim gecikmenin yaşandığı her ay için 1,40 TL gecikme zammı uygulanacak.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com